Jaka kara grozi rolnikowi, jeśli sprzeda ziemię w ciągu 5 lat od jego nabycia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaka kara grozi rolnikowi, jeśli sprzeda ziemię w ciągu 5 lat od jego nabycia?

05.01.2023autor: Alicja Moroz

Kupiłem grunty rolne na powiększenie gospodarstwa. Wiem, że przez 5 lat nie mogę ich sprzedać ani wydzierżawić. Co mi grozi, jeżeli się nie zastosuję do tych zakazów? Czy jest to w jakiś sposób sprawdzane?  

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy KOWR może wystąpić o nabycie nieruchomości rolnej?
  • Kto może skontrolować czy grunt rolny został sprzedany przed upływem wymaganego czasu?
  • Jak długo nabywca nieruchomości rolnej musi posiadać grunt nabyty?

Kto może skontrolować czy grunt rolny został sprzedany przed upływem wymaganego czasu?

Uprawnienia kontrolne w tym zakresie przysługują Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, stosownie do art. 8a ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (u.k.u.r.). Osoby upoważnione przez dyrektora generalnego KOWR do przeprowadzenia kontroli mają prawo do wstępu na teren nieruchomości rolnych kontrolowanych podmiotów i żądania związanych z przedmiotem kontroli pisemnych lub ustnych informacji i okazywania oraz udostępniania dokumentów. Przed podjęciem kontroli mają obowiązek okazać upoważnienie, ale nie muszą uprzedzać o przeprowadzeniu kontroli. Mogą m.in. sprawdzić, czy nabywca nieruchomości rolnej przestrzega obowiązków wynikających z art. 2b u.k.u.r.

r e k l a m a

Jak długo nabywca nieruchomości rolnej musi posiadać grunt nabyty?

Zgodnie z tym przepisem nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom bez zgody dyrektora generalnego KOWR, która może zostać wyrażona na wniosek nabywcy w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym.

Zawarcie notarialnej umowy przenoszącej własność lub posiadanie bez tej zgody jest raczej niemożliwe, gdyż notariusz nie powinien sporządzić takiej umowy. Gdyby jednak do tego doszło, to w świetle art. 9 ust. 1 u.k.u.r. umowa przenosząca własność będzie nieważna. W razie stwierdzenia zawarcia takiej umowy KOWR może wystąpić z powództwem o stwierdzenie jej nieważności.

Kiedy KOWR może wystąpić o nabycie nieruchomości rolnej?

Ponadto, w myśl art. 9 ust.  3 u.k.u.r., KOWR może wystąpić do sądu o nabycie własności tej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, za zapłatą ceny odpowiadającej jej wartości rynkowej okreś­lonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami, jeżeli nabywca nieruchomości rolnej w ciągu 5 lat od nabycia:

  • nie podjął lub zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w przypadku osoby fizycznej osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna,

  • oddał w posiadanie nabytą nieruchomość rolną bez zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Do KOWR wróci niemal 100 tys. ha gruntów. Ile trafi do rolników, a ile do spółek?

W najbliższym czasie pod zarząd KOWR wróci niemal 100 tys. ha gruntów rolnych. Powinny one trafić do rolników indywidualnych w ramach dzierżawy. Jednak KOWR myśli o wydzierżawieniu części tych ziem dla spółek Skarbu Państwa.

czytaj więcej

Podatek rolny poszybował w górę. Sprawdź, ile zapłacisz w tym roku!

Komunikatem w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2023, prezes GUS "podwyższył" stawkę podatku rolnego za rok 2023. Obniżki mogą dokonać jedynie rady gmin.

czytaj więcej

Jaki podatek zapłaci rolnik od czynszu za farmę fotowoltaiczną?

Jestem rolnikiem i wydzierżawiłem ziemię pod farmę fotowoltaiczną. Jak będę rozliczał podatek od czynszu dzierżawnego? Czy muszę zgłosić do urzędu skarbowego, że otrzymuję takie wynagrodzenie, czy zrobi to ten, kto mi płaci? Do jakiej grupy podatników zostanę zaliczony? Czy będę rozliczał ten podatek jako osoba fizyczna?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)