Jak wygląda wystąpienie ze spółdzielni mleczarskiej przy przejściu na emeryturę rolniczą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wygląda wystąpienie ze spółdzielni mleczarskiej przy przejściu na emeryturę rolniczą?

27.04.2022autor: dr Aneta Suchoń

Od wielu lat jestem członkiem spółdzielni mleczarskiej i producentem mleka. Niedługo przejdę na emeryturę i zakończę prowadzenie działalności rolniczej. Chcę więc też wystąpić ze spółdzielni. Jak wygląda procedura w tym zakresie? Czy muszę podawać przyczynę wypowiedzenia? Czy może to być zwykłe pismo z informacją o wypowiedzeniu? Czy można wystąpić ze spółdzielni na mocy porozumienia stron? Jakie są zasady wypłaty udziału?

Jak wystąpić ze spółdzielni mleczarskiej?

Artykuł 22 Prawa spółdzielczego wskazuje, że członek spółdzielni może wystąpić z niej za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie powinno być dokonane na piśmie. Jego termin i okres określa statut. Za datę wystąpienia uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia. Tak więc przede wszystkim powinien Pan zapoznać się z postanowieniami statutu dotyczącego wypowiedzenia.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 marca 2009 r. (sygn. akt: II CSK 513/08 1) orzekł, że stosownie do art. 22 ustawy z 1982 r. – Prawo spółdzielcze, wypowiedzenie członkostwa jest jednostronną czynnością prawną nieuzależnioną od wykazania przyczyn jej dokonania. Nie wymaga więc zgody spółdzielni i wywołuje skutek prawny z chwilą, gdy doszło do wiadomości spółdzielni w taki sposób, że mogła ona zapoznać się z jego treścią. Swoboda spółdzielcy podlega tylko takiemu ograniczeniu, że może on dokonać tej czynności w terminie określonym przez statut.

r e k l a m a

Czy wycofanie swich udziałów jest równoznacznie z wypowiedzeniem członkowstwa?

Sąd Najwyższy w tymże wyroku stwierdził także, że „w świetle art. 22 ustawy z 1982 r. – Prawo spółdzielcze niedopuszczalne jest rozwiązanie stosunku członkostwa za obopólnym porozumieniem stron bez zachowania terminu i okresu wypowiedzenia przewidzianego przez statut. Wypowiedzenie członkostwa powinno być dokonane pod rygorem nieważności na piśmie, co wynika z tego przepisu. Nie można zatem przyjmować wypowiedzenia czy rozwiązania członkostwa, np. wskutek wycofania przez członka udziałów”.

Jeżeli chodzi o wypłaty udziału to zastosowanie ma art. 26 Prawa spółdzielczego. Udział byłego członka wypłaca się na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za rok, w którym członek przestał należeć do spółdzielni. Sposób i terminy wypłaty określa statut.

Artykuł 26 w § 2 Prawa spółdzielczego określa, że byłemu członkowi nie przysługuje prawo do funduszu zasobowego oraz do innego majątku spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 125 § 5a. To zastrzeżenie wskazuje, że jeżeli zgodnie z uchwałą, o której mowa w § 5 art. 125, pozostały majątek ma być w całości lub części podzielony między członków, w podziale tym uwzględnia się byłych członków, którym do chwili przejścia albo postawienia spółdzielni w stan likwidacji nie wypłacono wszystkich udziałów.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Izydory 2022: Wskaż firmę przyjazną rolnikom i wygraj 10 tys. złotych

Rolnicy mogą już wybierać firmy najbardziej im przyjazne w 5. edycji konkursu Izydory. Co więcej, gospodarze z największą kreatywność mogą wygrać łącznie aż 17 tys. złotych. 

czytaj więcej
Aktualności

Rolnik-emeryt może dalej prowadzić gospodarstwo?

Rolnik-emeryt nie będzie musiał zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości - przewiduje rządowy projekt ustawy. Ale to nie jedyne zmiany jakie proponuje minister rolnictwa.  

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)