Jak rolnik może wydzierżawić państwowe grunty od KOWR-u?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rolnik może wydzierżawić państwowe grunty od KOWR-u?

23.11.2022

Na jakich zasadach rolnik może wydzierżawić ziemię należącą do państwa, którą dysponuje KOWR? Czy w przetargu o dzierżawę gruntów rolnych od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa może wziąć udział osoba, która nie jest rolnikiem?

Jaka jest procedura dzierżawy państwowej ziemi?

– Od dwóch lat prowadzę gospodarstwo rolne o powierzchni 18 ha, które otrzymałem od rodziców. Chciałbym je powiększyć o dzierżawę. W mojej wsi są grunty państwowe, którymi dysponuje KOWR i jednemu z sąsiadów kończy się pod koniec roku umowa dzierżawy. Jaka jest procedura dzierżawy państwowej ziemi? – chciałby wiedzieć jeden z rolników i Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego". 

r e k l a m a

Dzierżawa gruntów rolnych Skarbu Państwa na podstawie przetargu, w którym udział mogą wziąć wyłącznie rolnicy

Według art. 24 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, KOWR w pierwszej kolejności wydzierżawia albo sprzedaje nieruchomości rolne na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych, z wyłączeniem nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha.

Według art. 39 tej ustawy, umowę dzierżawy zawiera się po przeprowadzeniu przetargu ofert pisemnych lub publicznego przetargu ustnego. Ustęp 3 art. 29 określa, że Krajowy Ośrodek może przeprowadzić przetarg ofert pisemnych (konkurs ofert), w którym mogą uczestniczyć wyłącznie podmioty, o których mowa w ust. 3b. Są to np. rolnicy indywidualni, w rozumieniu przepisów o kształtowaniu ustroju rolnego, zamierzający powiększyć gospodarstwo rodzinne, jeżeli mają oni miejsce zamieszkania w gminie, w której położona jest nieruchomość wystawiana do przetargu lub w gminie graniczącej z tą gminą lub osoby posiadające kwalifikacje rolnicze lub pracownicy zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, zamierzający utworzyć gospodarstwo rodzinne.

Kiedy KOWR może dopuścić inne osoby niż rolnicy do przetagru?

Krajowy Ośrodek może organizować przetargi, w których oprócz rolników indywidualnych, może uczestniczyć również osoba, która nie spełnia jedynie wymogu dotyczącego 5-letniego okresu osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jest to możliwe jedynie w przypadku, gdy osoba ta w dniu ogłoszenia wykazu nieruchomości na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Krajowego Ośrodka ma nie więcej niż 40 lat lub realizuje warunki określone w decyzji o przyznaniu pomocy na rozpoczęcie działalności rolniczej przez młodych rolników w ramach PROW 2014–2020.

W przetargu mogą uczestniczyć także osoby, którym pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych, przyznano pomoc finansową tj. ułatwianie startu młodym rolnikom; a termin na uzupełnienie tych kwalifikacji jeszcze nie upłynął.

Jak KOWR wybiera rolnika, z którym podpisze umowę na dzierżawę ziemi?

Kryteriami wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na dzierżawę mogą być: odległość gospodarstwa rolnego oferenta od zbywanej nieruchomości Zasobu,powierzchnia nieruchomości rolnych nabytych lub wydzierżawionych z Zasobu, intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta.

Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile gruntów rolnych ma jeszcze KOWR do rozdysponowania?

Dzierżawa ziemi rolnej obecnie stanowi podstawową formę zagospodarowania państwowych gruntów rolnych. Obecnie w dzierżawie pozostaje 81% ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ile gruntów rolnych zostało w Zasobie? Ile z nich może trafić do rolników

czytaj więcej

Do KOWR wróci niemal 100 tys. ha gruntów. Ile trafi do rolników, a ile do spółek?

W najbliższym czasie pod zarząd KOWR wróci niemal 100 tys. ha gruntów rolnych. Powinny one trafić do rolników indywidualnych w ramach dzierżawy. Jednak KOWR myśli o wydzierżawieniu części tych ziem dla spółek Skarbu Państwa.

czytaj więcej

"Prezes Orlenu został pierwszym rolnikiem RP?" Kontrowersje przy zakupie ziemi przez Obajtka

Czy Daniel Obajtek jest pierwszym rolnikiem RP? Taki zarzut stawia opozycja, a rząd tłumaczy, dlaczego szef Orlenu kupił działkę rolną, choć KOWR mógł skorzystać z prawa pierwokupu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)