Interpretacja indywidualna prawa podatkowego. Komu i kiedy opłaca się o nią wystąpić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Interpretacja indywidualna prawa podatkowego. Komu i kiedy opłaca się o nią wystąpić?

18.03.2020autor: Michał Czubak

Poza działalnością rolniczą prowadzę także pozarolniczą działalność gospodarczą. Mam problem z interpretacją przepisów podatkowych. Są sprzeczne opinie. Czy mogę wystąpić o interpretację do urzędu i jakie są konsekwencje wydania takiej interpretacji?

Z artykułu dowiesz się

  • interpretacja indywidualna - dla kogo?
  • interpretacja indywidualna jest wiążąca?
  • co określają przepisy podatkowe?

Przepisy podatkowe istotne dla rolnika prowadzącego także działalność pozarolniczą

Artykuł 34 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców określa, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Przedsiębiorca w takim wniosku przedstawia zaistniały stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie.
r e k l a m a

Interpretacja indywidualna, a kwestia odwołania się od niej

Udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji, od której służy odwołanie. Zawiera ona wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego lub przyszłego zdarzenia oraz wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym oraz z pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.

Taki wniosek podlega opłacie w wysokości 40 zł. Wnosi się ją w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Interpretację indywidualną wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia wpływu do organu lub państwowej jednostki organizacyjnej kompletnego i opłaconego wniosku o jej wydanie.

Interpretacja indywidualna nie jest wiążąca

Artykuł 35 ww. ustawy wskazuje, że interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, z tym że nie może on być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji indywidualnej ani daninami w wysokości wyższej niż wynikające z uzyskanej interpretacji indywidualnej. Interpretacja indywidualna jest jednak wiążąca dla organów lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zalegają miliony rolnikom. "Ziarno" pod ochroną restrukturyzacji

Sąd Rejonowy w Toruniu otworzył postępowanie restrukturyzacyjne „Ziarna”. Firma jest winna ponad 800 rolnikom około 25 mln zł. Uruchomienie tej procedury oznacza, że wierzyciele indywidualni nie mogą egzekwować swoich należności z majątku firmy.

czytaj więcej

Rolnik korzystał z e-wniosku, teraz ARMiR chce od niego zwrot dopłat bezpośrednich za 4 lata

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa domaga się od rolnika z Wydrzy na Podkarpaciu zwrotu dopłat bezpośrednich za 4 lata. Oskarża gospodarza, że nie ujął jednej ze swoich działek w e-wniosku. To niejedyny taki przypadek. Rolnik uważa, że to on jest poszkodowany. Z czego to wynika?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)