Emerytura rolnicza a dalsze prowadzenie gospodarstwa. Co się zmieniło?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Emerytura rolnicza a dalsze prowadzenie gospodarstwa. Co się zmieniło?

01.07.2022autor: dr Aneta Suchoń

Na początku lipca kończę 60 lat. Mam ponad 30-letni staż ubezpieczenia w KRUS. Czy prowadząc nadal gospodarstwo rolne, mogę otrzymać pełną emeryturę? Czy w następnym roku, kiedy mąż będzie miał 65 lat, możemy swobodnie część ziemi darować synowi, a resztę sprzedać?

Czy trzeba zaprzestać działalności rolniczej, by otrzymać emeryturę rolniczą?

Od 15 czerwca 2022 r. nie trzeba zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymać emerytur rolniczą w pełnej wysokości. Według art. 19 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • osiągnął wiek emerytalny; wiek emerytalny kobiety wynosi 60 lat, a mężczyzny 65 lat;
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat, z uwzględnieniem art. 20.

Artykuł 20 ustawy wskazuje, że do okresów ubezpieczenia wymaganych zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 zalicza się okresy:

  • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990;
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.;
  • od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi.
r e k l a m a

Kiedy wymienione okresy nie zaliczają się do okresów ubezpieczenia?

Należy podkreślić, że okresów powyższych, nie zalicza się do okresów ubezpieczenia, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów. Przepisu pkt 3 nie stosuje się do osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.

Czy rolnik emeryt musi pozbywać się ziemi, by pobierać emeryturę?

Zatem jak osiągnie Pani wiek emerytalny należy złożyć wniosek do KRUS o przyznanie emerytury rolniczej. To samo powinien zrobić mąż po osiągnięciu wieku emerytalnego. Aby jednak otrzymać pełne świadczenie nie musicie pozbywać się ziemi. Jeśli jednak Państwo chcą, mogą oddać ziemię w dzierżawę albo przenieść jej własność. Może to nastąpić na podstawie umowy darowizny, dożywocia czy sprzedaży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby część gruntów przekazać na podstawie umowy darowizny a część sprzedać.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red. / M. Czubak

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady KRUS

Korzystne zmiany w prawie dla emerytów, rencistów i ubezpieczonych w KRUS

Prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego czy doliczenie okresów odbywania służby wojskowej do wysokości emerytury rolniczej, to tylko niektóre ze zmian, które weszły w życie 15 czerwca za sprawą kwietniowej nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zobacz co jeszcze zmieniło się w przepisach.

czytaj więcej

Emerytury rolnicze na nowych zasadach od 15 czerwca. Co się zmieniło?

Rolnicy będą mogli pracować na roli i jeśli osiągnęli wiek emerytalny otrzymywać pełną emeryturę rolniczą. Jak zapewniła podczas konferencji prasowej 2 czerwca Aleksandra Hadzik, prezes KRUS, pierwsze takie świadczenie tym osobom Kasa wypłaci już 25 czerwca. Ale to nie jedyny zmiany w systemie emerytalnym rolników.

czytaj więcej

Emerytury rolnicze na nowych zasadach od lipca! Co się zmieni?

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, dzięki, której rolnik będzie mógł przejść na emeryturę bez oddawania gospodarstwa. Ale to nie jedyny ułatwienia, które wejdą w życie. Nowelizacja zawiera szereg korzystnych zmiany, o które od dłuższego czasu zabiegali rolnicy oraz organizacje rolnicze

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)