Dopłaty dla producentów świń nie dla małych gospodarstw?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty dla producentów świń nie dla małych gospodarstw?

18.01.2023autor: Kamila Szałaj

Ruszył nabór wniosków o dopłaty do świń. Okazuje się jednak, że część młodych rolników i mniejszych gospodarstw nie będzie mogła skorzystać ze wsparcia. Dlaczego?

Dopłaty do świń: część rolników wykluczona ze wsparcia

Dziś, 18 stycznia ruszył nabór wniosków o dopłaty dla producentów trzody chlewnej. W zależności od wielkości stada można otrzymać od 2400 zł do 70 000 zł jednorazowej pomocy. Więcej o warunkach naboru piszemy TUTAJ

Okazuje się jednak, że nie wszyscy hodowcy będą mogli ubiegać się o dotacje.

Po wprowadzeniu przez ministerstwo rolnictwa zmian w programie, ze wsparcia zostali wykluczeni młodzi rolnicy, którzy przejęli gospodarstwa swoich rodziców lub członków rodzin i nie ubiegali się o premię dla młodych rolników w ramach PROW na lata 2014-2020. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ

r e k l a m a

Dopłaty dla producentów świń nie dla małych gospodarstw?

Okazuje się jednak, że nie tylko młodzi rolnicy zostali wykluczeni z dopłat do świń. O wsparcie nie będą mogli wystąpić także niektórzy producenci mający poniżej 10 ha. Dlaczego? Otóż jednym z warunków uzyskania pomocy jest przyznanie płatności za zazielenienie w 2021 roku i złożenie w 2022 r. wniosku o przyznanie tej płatności. Jeśli rolnik ma mniej niż 10 ha, to we wnioskach złożonych w 2021 i 2022 r. powinny być co najmniej dwie różne uprawy. Przy czym  uprawa główna w tych latach nie może zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych.

Podlaska Izba Rolnicza zwraca jednak uwagę, że rolnik, który posiada mniej niż 10 ha (np. 2 czy 3 ha) gruntów rolnych prowadzi zazwyczaj tylko jedną uprawę, więc automatycznie nie będzie mógł skorzystać ze wsparcia. Dlatego Izba zaapelowała o zmianę tego warunku.

- Wymóg ten nie powinien obowiązywać producentów posiadających poniżej 10 ha gruntów ornych. Określanie takiego warunku jest bardzo krzywdzące ponieważ dotychczas nie musieli oni spełniać takich wymogów. Producent, który posiada mniej niż 10 ha (np. 2 czy 3 ha) gruntów rolnych przeważnie prowadzi tylko jedną uprawę - zauważa PIR.

Izba zaznacza, że z pomocy nie będą mogli także skorzystać rolnicy, którzy przejęli zwierzęta dopiero w 2021 r., ale nie składali na siebie wniosku o dopłaty bezpośrednie, oraz producenci, którzy przejęli gospodarstwo wraz ze zwierzętami i do 01.04.2022 r. mieli urodzenia w siedzibie w 2022 roku, i nie korzystali.

oprac. Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny tuczników wciąż spadają, ale jest nadzieja na podwyżki. Jakie są aktualne ceny świń?

Od połowy grudnia ceny świń pozostają w trendzie spadkowym. Eksperci przewidują jednak podwyżki w ciągu nadchodzących miesięcy. Spowodowane jest to mniejszą podażą prosiąt i zbliżającym się okresem wielkanocnym. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? 

czytaj więcej

Ceny tuczników nadal spadają - nawet o 50 gr/kg. Jakie są aktualne ceny świń?

Kolejny tydzień z rzędu spadają ceny świń. Rolnicy mają nadzieję, że ten niekorzystny trend odmieni się w lutym i żywiec znów pójdzie w górę. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? 

czytaj więcej

Rolnicy uprawiający zboże też powinni dostać dopłaty jak producenci świń

Producenci zbóż domagają się rozszerzenia programu nadzwyczajnej pomocy finansowej związanej z wojną na Ukrainie. Ich zdaniem niedopuszczalne jest faworyzowanie hodowców trzody chlewnej, podczas, gdy wojna w głównej mierze negatywnie wpływa na rynek zbóż.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)