Rolnicy uprawiający zboże też powinni dostać dopłaty jak producenci świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy uprawiający zboże też powinni dostać dopłaty jak producenci świń

23.01.2023autor: Kamila Szałaj

Producenci zbóż domagają się rozszerzenia programu nadzwyczajnej pomocy finansowej związanej z wojną na Ukrainie. Ich zdaniem niedopuszczalne jest faworyzowanie hodowców trzody chlewnej, podczas, gdy wojna w głównej mierze negatywnie wpływa na rynek zbóż.  

18 stycznia ruszył nabór wniosków na dopłaty dla producentów trzody chlewnej. Pomoc jest udzielana w ramach działania „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Jest to jednorazowy, nadzwyczajny mechanizmem będący odpowiedzią na problemy z płynnością finansową zagrażającą ciągłości działalności rolniczej. Wysokość wsparcia wynosi co najmniej od 2,4 tys. zł do 70 tys. zł na rolnika.

r e k l a m a

Izba Rolnicza: producenci zbóż też powinni dostać dopłaty jak producenci świń

Takie faworyzowanie hodowców trzody chlewnej nie spodobało się łódzkiej Izbie Rolniczej, której zdaniem powyższa formuła wsparcia finansowego powinna zostać rozszerzona.

- Założenia ww. działania przewidują, że będzie ono kierowane do producentów trzody chlewnej. Niewątpliwie ten sektor produkcji rolnej już od roku 2020 napotyka na znaczne trudności (m.in. ASF), a zatem pomoc finansowa dla producentów trzody chlewnej jest jak najbardziej zasadna. Trzeba jednak pamiętać, ze konflikt zbrojny toczący się za naszą wschodnią granicą oddziałuje przede wszystkim na sektor produkcji zbóż – napisał do MRiRW zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. 

Łódzki samorząd rolniczy zwrócił uwagę, że od jesieni 2022 roku producenci zbóż muszą się mierzyć z niekontrolowanym napływem zbóż do Polski, co powoduje, że ceny na krajowym rynku spadają. Producenci zbóż codziennie liczą straty, które są wynikiem zaniechań instytucji państwowych. W dodatku, za półtora miesiąca rozpoczyna się termin aplikowania na pola nawozów azotowych, a nadal nie wdrożono skutecznego systemu rozwiązującego problem drogich nawozów.

- W obliczu tych problemów wsparcie ze strony Państwa powinno być rozszerzone na inne sektory produkcji rolnej, które bezpośrednio bądź  pośrednio ponoszą straty z powodu wojny na Ukrainie – podsumowuje łódzka izba rolnicza. 

Dlaczego tylko trzody chlewna dostała dopłaty?  

Dlaczego wybrano tylko rynek wieprzowiny? MRiRW przyznało, że zwiększenie kosztów produkcji wystąpiło w większości sektorów podstawowej produkcji rolnej, ale jednocześnie producenci świń w Polsce od kilku lat borykają się z problemem redukcji liczby loch zapewniających dostateczną podaż prosiąt. Spadające równolegle ze spadkiem cen tuczników ceny prosiąt powodują spadek opłacalności w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji prosiąt. Taka tendencja skutkuje wycofaniem się z produkcji gospodarstw, których utrzymanie na rynku jest kluczowe dla zachowania produkcji świń w oparciu o stado podstawowe świń. 

wk, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny tuczników wciąż spadają, ale jest nadzieja na podwyżki. Jakie są aktualne ceny świń?

Od połowy grudnia ceny świń pozostają w trendzie spadkowym. Eksperci przewidują jednak podwyżki w ciągu nadchodzących miesięcy. Spowodowane jest to mniejszą podażą prosiąt i zbliżającym się okresem wielkanocnym. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? 

czytaj więcej

Czy polscy rolnicy dostaną dopłaty za kryzys zbożowy? Decyzja waży się w Brukseli

Rosną szanse na to, że rolnicy poszkodowani w wyniku nadmiernego importu zbóż z Ukrainy otrzymają dopłaty. Dziś w Brukseli wystąpił o to minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wsparcie mogłaby uruchomić Polska i pięć innych krajów UE. Muszą się jednak zgodzić na to wszystkie państwa członkowskie. Jak miałby wyglądać mechanizm pomocy? O jakie działania łagodzące skutki importu zbóż zawnioskowała Polska?

czytaj więcej

Janusz Kowalski: KOWR jest gotowy na skup interwencyjny zbóż, ale...

Czesław Siekierski z PSL zwraca uwagę, że rolnicy z wschodniej południowej Polski nie mogą sprzedać swoich zbóż, ze względu na napływ ziarna z Ukrainy. Czy rząd coś zamierza z tym zrobić? Według zapewnień wiceministra rolnictwa, Janusza Kowalskiego, KOWR jest przygotowany do przeprowadzenia interwencyjnego skupu zbóż. Ale jego zdaniem rolnicy nie będą nim zainteresowani. Jaka byłaby cena skupowanego przez KOWR zboża?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)