Dopłaty bezpośrednie 2023. ARiMR wyjaśnia, co się zmieniło
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty bezpośrednie 2023. ARiMR wyjaśnia, co się zmieniło

15.03.2023autor: Zuzanna Ćwiklińska

15 marca startuje tura przyjmowania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR za 2023 r. Ze względu na to, że będzie to pierwszy nabór w ramach Planu Strategicznego WPR, kilka rzeczy uległo zmianie. O czym trzeba pamiętać przy składaniu wniosków?    

O jakie dopłaty można wnioskować od 15 marca?

Jak informuje ARiMR, od 15 marca można składać wnioski o przyznanie

  • interwencji w formie płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt;
  • przejściowego wsparcia krajowego;
  • interwencji w ramach II filara WPR, tj.: interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej oraz interwencji leśnych i zadrzewieniowych;
  • płatności obszarowych kontynuowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i premii zalesieniowych).
r e k l a m a

W jaki sposób wnioskować o dopłaty?

Wnioski o dofinansowanie, podobnie jak w przypadku tur w poprzednich latach, należy składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można to zrobić tylko drogą elektroniczną przez aplikację eWniosekPlus. 

Do kiedy można składać wnioski o płatności bezpośrednie?

Wnioskując o dopłaty bezpośrednie w tym roku, trzeba pamiętać o dwóch najważniejszych datach. Pierwsza z nich to 15 marca – dzień, w którym rozpoczyna się nabór wniosków. Druga data to 15 maja 2023. Tego dnia upływa podstawowy termin przyjmowania dokumentów. Będzie można składać je jeszcze do 9 czerwca, jednak zainteresowani rolnicy powinni pamiętać, że należne płatności będą im pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. 

Zmiany we wniosku można wprowadzać do 31 maja. Jeżeli Agencja poinformuje beneficjenta o nieprawidłowościach, wykrytych w ramach kontroli administracyjnych lub systemu monitorowania obszarów, rolnik będzie miał czas na wprowadzenie korekt do 15 września 2023. 

Co się zmieniło we wnioskowaniu o dopłaty?

Nabór wniosków o płatności bezpośrednie w 2023 roku pierwszy raz odbywa się w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. To oznacza, że niektóre kwestie mogły ulec zmianie. ARiMR przypomina, o czym trzeba pamiętać.

“Od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba spełnić kryteria rolnika aktywnego zawodowo (być w poprzednim roku beneficjentem płatności bezpośrednich nieprzekraczających kwoty 5 tys. euro) oraz stosować zasady wzmocnionej warunkowości (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, tj. cross-compliance, i zazielenienia)” - informuje Agencja na swojej stronie internetowej.

Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wyznaczono go na poziomie 3 ha, jednak od 2023 roku uległ obniżeniu. Teraz wynosi 1 ha, a płatność przyznawana jest do pierwszych 30 ha. 

W przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których przyznawana jest płatność (dotychczas było to 50 ha)” - informuje ARiMR. 

Nowością od tego roku są także dopłaty w ramach ekoschematów. Do wnioskowania o nie szczególnie zachęca ARiMR.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ARiMR odmówił rolnikowi dopłat bezpośrednich na grunty dzierżawione na ustną umowę. Czy słusznie?

Dzierżawiłem przez kilka lat grunty na podstawie ustnej umowy dzierżawy i składałem na nie wnioski o dopłaty. W ubiegłym roku właścicielka kazała mi zejść z pola, bez żadnych podstaw, w trybie natychmiastowym. Mimo to dalej uprawiałem ziemię. Właścicielka powiadomiła ARiMR, że użytkuję ją bezprawnie. Agencja zażądała ode mnie przedstawienia tytułu prawnego do tej działki. Nie mogłem go okazać, ponieważ nie zawarłem pisemnej umowy. Niejednokrotnie czytałem na łamach TPR, że ustna umowa dzierżawy gruntów rolnych też jest ważna i że w jej przypadku obowiązuje roczny termin wypowiedzenia. Dostałem teraz decyzję odmawiającą płatności. ARiMR powołuje się w uzasadnieniu na wyrok wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 17 grudnia 2020 r., z którego podobno wynika, że w takiej sytuacji, jak moja, dopłaty należą się właścicielowi. Czy to prawda, czy jest sens odwoływać się od tej decyzji?

czytaj więcej

1,4 tys. niezwykle odważnych rolników. Już złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie

15 marca 2023 r. rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich. W tym roku złożenie dokumentów jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem platformy internetowej, z której dotychczas skorzystało 1 400 rolników. 

czytaj więcej

AGROunia ostrzega: przez absurdalne wymogi rolnicy nie dostaną dopłat bezpośrednich

Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Ale AGROunia ostrzega, że przez absurdalne wymogi GAEC i ekoschematów wielu rolników nie otrzyma dopłat bezpośrednich w takiej wysokości, jak rok temu. - Będą nawet o 35 proc. niższe - mówił dziś w Sejmie Michał Kołodziejczak.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)