Dopłaty do nawozów tylko dla rolników, którzy złożyli wniosek o dopłaty bezpośrednie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do nawozów tylko dla rolników, którzy złożyli wniosek o dopłaty bezpośrednie

31.05.2022autor: Magdalena Szymańska

Rolnicy, którzy kupili nawozy nie później niż 15 maja br., i nie złożyli jeszcze wniosku o dopłaty do nawozów, mogą to zrobić do 31 maja br. Co zrobić w sytuacji, gdy nawozy zakupił ojciec, a gospodarstwo prowadzi już syn i to on składa wniosek w tym roku o dopłaty bezpośrednie? Czy dopłaty przepadną?

Dopłaty do nawozów są powiązane ze składaniem wniosku o dopłaty bezpośrednie

Najpierw trzeba złożyć bowiem wniosek o dopłaty bezpośrednie, a następnie o wsparcie do nawozów. W związku z tym, iż do końca maja wydłużono termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, do 31 maja wydłużono również termin składania wniosków o pomoc do nawozów.

Co jednak ważne, nie zmieniono terminu zakupu nawozów. Przypomnijmy, iż warunkiem wystąpienia o wsparcie do nawozów jest ich zakup w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów oraz otrzymanie faktury lub innego dokumentu poświadczającego ich zakup.

r e k l a m a

Kiedy rolnik nie otrzyma dopłaty?

Jeśli więc rolnik kupił nawozy po 15 maja br. albo od podmiotu, który nie ma zgłoszonej działalności w zakresie handlu nawozami, oraz nie posiada na nie faktury, nie może wnioskować o dopłatę.

Nasi Czytelnicy pytają czy mają szansę otrzymać wsparcie w sytuacji gdy faktury za zakup nawozów w okresie od 1 września 2021 r. są na ojca, a wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2022 r. składa już syn. Jak wyjaśnia ARiMR, zgodnie z przepisami o dopłatę do nawozów może wnioskować ta sama osoba, która składa wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2022 r. Jeśli syn składa wniosek o dopłaty bezpośrednie, to faktury za zakup nawozów w okresie między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r., powinny być też wystawione na syna. W sytuacji bowiem gdy kto inny składa wniosek o dopłaty, a kto inny zakupił nawozy, pomoc nie może być przyznana. Syn może rozliczyć do dopłaty tylko te nawozy, które zakupił sam do 15 maja br. i na które posiada faktury lub inne równoważne dokumenty potwierdzające ich nabycie.

A co w sytuacji, gdy wniosek o dopłaty bezpośrednie składa syn, ale nie posiada on faktur za zakup nawozów między 1 września 2020 r. a 15 maja 2021 r., ponieważ wtedy nawozy kupował jeszcze jego ojciec?

W tym przypadku nie ma problemu z wnioskowaniem o dopłaty do nawozów, jeśli oczywiście syn kupił nawozy w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja br. i może to udokumentować. W przypadku braku faktur potwierdzających zakup nawozów od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. ARiMR przyjmuje do wyliczeń dopłaty średnie stawki opublikowane przez resort rolnictwa.

Magdalena Szymańska
fot.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnictwo konwencjonalne czy ekologiczne? Zapisz się na webinarium

„Rolnictwo ekologiczne – szansa na konkurencyjność i zdrowie konsumentów” to tytuł webinarium, które 6 czerwca br. organizuje Polskie Wydawnictwo Rolnicze pod patronatem medialnym m.in. „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i portalu tygodnik-rolniczy.pl.

czytaj więcej

Nawóz z czerwca 2021, cena z marca 2022. Kto zarabia na rolnikach?

Rolnicy łapią się za głowę. Kupują saletrę za 4000 zł/t, a przyjeżdża do nich towar z datą produkcji 06.2021. Wtedy nawóz ten był trzy razy tańszy! Jak to możliwe, że tak zdrożał, leżąc na magazynie? Kto i jak się bogaci kosztem rolnika?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)