Dodatek osłonowy dla rolników, a dzierżawa gruntów
Pobieram emeryturę z ZUS, a mąż z KRUS. Aby mógł ją dostać w pełnej wysokości, przekazaliśmy wspólne gospodarstwo synowi. Oprócz tego ja miałam swoje 6 ha, które wydzierżawiłam synowi. Złożyłam wniosek o dodatek osłonowy, a urzędniczka w gminie przy ustalaniu wysokości dochodu doliczyła mi te grunty. Dlaczego? Nie mam z nich przecież żadnego zysku.
Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym, świadczenie to przysługuje osobie w gospodarstwie domowym: jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz wieloosobowym, w którym ten dochód wynosi maksymalnie1500 zł na osobę.
Dochód ten określa się na podstawie art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Według niego do dochodów zalicza się również dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego, a sposób ich ustalania określa art. 5 ust. 8 i 8a tej ustawy. Przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez prezesa GUS.
Jak ustala się dochód rodziny z gospodarstwa rolnego?
Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego, do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się co do zasady obszary rolne oddane w dzierżawę. Wyjątkiem jest m.in. ziemia wydzierżawiona na podstawie umowy dzierżawy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Tak więc z dochodów wyłączone są te uzyskiwane z gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę, ale nie wszystkie, lecz tylko te, w których umowy dzierżawy spełniają wymogi z art. 28 ust. 4 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, czyli wówczas, gdy wydzierżawienie gruntów następuje w związku z przejściem rolnika na rentę lub emeryturę rolniczą.
Potwierdza to m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 10 sierpnia 2017 r. (sygn. akt: III SA/Kr 609/17), w którym stwierdzono, że dla potrzeb ustawy o świadczeniach rodzinnych wydzierżawiającym nie może być każdy, kto ma gospodarstwo rolne, ale wyłącznie emeryt lub rencista rolniczy.
Czy dzierżawione grunty emeryta KRUS brane są pod uwagę przy ustalania dochodu?
Gdyby zatem pobierała Pani emeryturę z KRUS, wydzierżawione grunty nie byłyby brane pod uwagę przy ustalaniu dochodu. Skoro umowa zawarta z synem nie miała związku z przejściem Pani na emeryturę, gdyż otrzymuje ją Pani z ZUS, uwzględnienie ich przy wyliczaniu dochodu jest zgodne z obowiązującymi przepisami.
Alicja Moroz
fot. arch. red.
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy