Do jakiej powierzchni zakup działki upoważnia do zwolnienie z podatku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Do jakiej powierzchni zakup działki upoważnia do zwolnienie z podatku?

07.07.2020autor: Michał Czubak

Zamierzamy kupić działkę rolną o powierzchni 55 arów. Notariusz poinformował nas, że będziemy musieli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% ceny gruntu. Czytałam kiedyś w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, że jeśli rolnik kupuje grunty na powiększenie gospodarstwa, nie musi płacić tego podatku. Prowadzimy gospodarstwo rolne o powierzchni 20,5 ha przeliczeniowego. Proszę o wyjaśnienie tej sprawy.

Z artykułu dowiesz się

  • jakie grunty zwolnione są z podatku?
  • nie każdy grunt objęty jest zwolnieniem z podatku

Zwolnienie z podatku uzależnione od powierzchni działki

Niestety, w tym przypadku zwolnienie nie przysługuje, a to dlatego, że działka ma za małą powierzchnię. Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowy sprzedaży podlegają temu podatkowi. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

r e k l a m a
Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego określona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Jakie grunty zwolnione są z podatku?

Artykuł 9 pkt 2 ww. ustawy przewiduje, że zwalnia się od tego podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo musi być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie.

W przytoczonym przepisie ustawo dawca odwołuje się do pojęcia gospodarstwa rolnego zawartego w ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Z jej art. 2 ust. 1 wynika, że za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Wynika z tego, że gospodarstwo rolne to użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.

Nie każdy grunt objęty jest zwolnieniem z podatku

Jeśli zatem grunt, który zamierzacie Państwo nabyć, nie stanowi gospodarstwa rolnego, nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia podatkowego.

Alicja Moroz
fot. M. Szymańska
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik oskarżą urzędników i geodetę o utratę części ziemi

– Kiedyś chłop na zagrodzie był równy wojewodzie. A jak teraz urzędnicy traktują? Szkoda gadać – uważa Józef Kropiwiec ze wsi Dawidy w powiecie parczewskim. Na potwierdzenie tych słów przedstawia swoje problemy z działką wynikłe z przeprowadzenia modernizacji ewidencji gruntów.

czytaj więcej

Jak rozwijać KGW i stowarzyszenia na wsi? Weź udział w webinarium

„Tygodnik Poradnik Rolniczy” zaprasza na spotkanie, na którym odpowiemy na pytania dotyczące z działalnością wielu Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich. Odpowiemy na pytania dotyczące finansowania czy aktywizacji członkiń.

czytaj więcej

ARiMR działa już pełną parą

Rolnicy mogą już załatwić wszystkie sprawy w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR osobiście. Placówki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działają już normalnie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)