- jakie grunty zwolnione są z podatku?
- nie każdy grunt objęty jest zwolnieniem z podatku
Zwolnienie z podatku uzależnione od powierzchni działki
Niestety, w tym przypadku zwolnienie nie przysługuje, a to dlatego, że działka ma za małą powierzchnię. Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowy sprzedaży podlegają temu podatkowi. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego określona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Jakie grunty zwolnione są z podatku?
Artykuł 9 pkt 2 ww. ustawy przewiduje,
że zwalnia się od tego podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo musi być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie.
W przytoczonym przepisie ustawo dawca odwołuje się do pojęcia gospodarstwa rolnego zawartego w ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Z jej art. 2 ust. 1 wynika, że
za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. Wynika z tego, że gospodarstwo rolne to użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.
Nie każdy grunt objęty jest zwolnieniem z podatku
Jeśli zatem grunt, który zamierzacie Państwo nabyć,
nie stanowi gospodarstwa rolnego, nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia podatkowego.Alicja Moroz
fot. M. Szymańska