Czy zostaną obniżone czynsze za grunty dzierżawione od KOWR?
Resort rolnictwa nie zamierza wprowadzać nowych przepisów, które uwzględniałyby problemy rolników ze spłatą czynszu dzierżawnego wobec KOWR wywołane gwałtownym wzrostem cen pszenicy. Sprawa dotyczy wielu rolników, którzy zawierali umowy dzierżaw z KOWR w dobrej wierze, nie spodziewając się galopującej inflacji i tak drastycznych wzrostów cen, nawozów, paliw, maszyn rolniczych oraz kosztu dzierżawy.
Czynsz w jakiej wysokości? KOWR pyta ministra Kowalczyka
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się o rozwiązanie problemu do ministra Henryka Kowalczyka, postulując o wprowadzenie możliwości aneksowania umów dzierżaw przez KOWR lub wprowadzenie wyznaczania stawki czynszu na wzór stawki podatku rolnego, czyli w oparciu o średnią cenę pszenicy z 11 kwartałów poprzedzających kwartał zapłaty czynszu.
Resort rolnictwa wyjaśnia, iż obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają KOWR reagowanie na sytuacje, w której rolnik ma problem ze spłatą czynszu. Do zmiany wysokości czynszu dzierżawnego nie jest konieczna w każdym przypadku zmiana samej umowy dzierżawy, a złożenie przez dzierżawcę odpowiedniego wniosku do właściwego oddziału terenowego KOWR.
Na jakie wsparcie rolnik może liczyć?
Ten po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania wskaże, czy jest możliwe zastosowanie jednej z form wsparcia. Te z kolei są ujęte w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 października 2017 r. w sprawie szczegółowych przesłanek odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia należności KOWR (…). Według tego przepisu KOWR może odroczyć określony w umowie termin zapłaty należności, rozłożyć ją na raty albo umorzyć w części lub w całości, jeżeli przemawiają za tym ważne względy gospodarcze, społeczne lub losowe. Może zrobić to np. w przypadku gwałtownego załamania się rynku zbytu lub gwałtownego spadku cen produktów wytwarzanych w gospodarstwie albo w przypadku wystąpienia innych nadzwyczajnych zjawisk gospodarczych lub losowych. Pod warunkiem że ich skutkiem jest pogorszenie się sytuacji płatniczej w stopniu uniemożliwiającym terminową zapłatę należności KOWR, a których dłużnik nie mógł tego przewidzieć w ramach racjonalnie prowadzonej działalności.
Umorzenie należności również wchodzi w grę
Ponadto KOWR może umorzyć należność w całości lub w części, gdy po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym okaże się, że na skutek okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności i które nie dotyczą jego osoby, zwykły przychód z przedmiotu dzierżawy zmniejszył się w stopniu znacznie przewyższającym obniżenie wysokości czynszu. Natomiast zapłata należności byłaby związana z nadmiernymi trudnościami w odtworzeniu produkcji rolnej.
Magdalena Szymańska
fot. New Holland
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy