Czy zakład energetyczny może zmusić rolnika do umowy służebności na linię energetyczną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy zakład energetyczny może zmusić rolnika do umowy służebności na linię energetyczną?

18.02.2022autor: Alicja Moroz

Przez moje grunty ma przebiegać linia średniego napięcia. Nie godzę się na to, jednak nie chcę podpisywać służebności. Czy zakład energetyczny może mnie do tego zmusić?

Czy nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy?

Zgodnie z art. 305[1] Kodeksu cywilnego, nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia przesyłowe, m.in. do doprowadzania lub odprowadzania energii elektrycznej, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń.

r e k l a m a

Co może przedsiębiorca w ramach służebności przesyłu?

Na podstawie służebności przesyłu przedsiębiorcy przysługuje prawo do korzystania z nieruchomości w celu potrzebnym do zapewnienia należytego działania urządzeń przesyłowych (zgodnie z ich przeznaczeniem). Uprawniony może wejść na grunt i dokonywać remontów, przeglądów i napraw posadowionych urządzeń. Jest też uprawniony do usuwania awarii. W razie gdy na nieruchomości dopiero ma być zbudowane urządzenie przesyłowe, służebność obejmuje również prawo do jego zamontowania.

Jakie są formy służebności przesyłu?

Przepisy dopuszczają różne formy ustanowienia służebności przesyłu. Podstawową jest zawarcie umowy. Jeśli do ustanowienia służebności dochodzi na podstawie umowy, to oświadczenie woli właściciela nieruchomości powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Możliwe jest również powstanie służebności na podstawie orzeczenia sądu.

Czy właścicel gruntu może odmówić służebności przesyłu?

Artykuł 305[2] § 1 k.c. przewiduje, że w sytuacji gdy właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń przesyłowych, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. Z roszczeniem takim może wystąpić również właściciel nieruchomości.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 5 lutego 2021 r. (sygn. akt: V CSKP 13/21), wprowadzenie do Kodeksu cywilnego instytucji służebności przesyłu nie wykluczyło możliwości uregulowania uprawnienia przedsiębiorcy przesyłowego do korzystania z nieruchomości w zakresie związanym z posadowieniem i eksploatacją urządzeń przesyłowych, na podstawie zawartej z właścicielem umowy o charakterze obligacyjnym, np. umowy dzierżawy. Nie jest też wyłączone uzyskanie przez przedsiębiorcę przesyłowego na podstawie czynności prawnej uprawnienia do nieruchomości o charakterze rzeczowym innego niż służebność przesyłu. Może to być np. użytkowanie.

Może Pan zatem zaproponować inwestorowi chcącemu przeprowadzić linię energetyczną przez Pana grunt zawarcie wieloletniej umowy dzierżawy. Jeżeli zgodzi się podpisać taką umowę, nie będzie mógł następnie wystąpić z roszczeniem o ustanowienie służebności przesyłu. W wyżej wymienionym postanowieniu Sąd Najwyższy orzekł, że ustanowienie przez sąd służebności przesyłu nie jest możliwe, jeżeli przedsiębiorca przesyłowy ma zagwarantowane stabilne prawo do tej nieruchomości na potrzeby posadowienia i eksploatacji urządzeń przesyłowych na podstawie zawartej z właścicielem nieruchomości umowy. Ingerencja sądu jest możliwa tylko wtedy, gdy przedsiębiorca przesyłowy i właściciel nie uregulowali umownie uprawnień przedsiębiorcy przesyłowego do korzystania z nieruchomości.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolniku, chcesz oszczędzić na prądzie? Są na to sposoby

Podwyżki cen energii w ostatnim czasie zszokowały i mocno dotknęły większość Polaków. Pojawiają się nowe sposoby, by zniwelować te koszty w codziennym życiu. Niektóre z nich to proste zasady, do których wystarczy się stosować, inne wymagają większego zaangażowania. Co można zrobić, by choć trochę obniżyć rachunki za prąd?

czytaj więcej

Tom, Dick i Harry - roboty zwalczające chwasty prądem. O 40 proc. ograniczą koszty

Brytyjski start-up Small Robot Company (SRC) uważa, że jednym ze sposobów zwalczanie chwastów, może być wykorzystanie robotów w rolnictwie. Od 2021 roku firmie udało się zaprezentować 3 modele robotów, które będą niszczyć chwasty bez użycia pestycydów. W jaki sposób działają?

czytaj więcej

Gigantyczne podwyżki cen prądu i gazu! URE podał nowe taryfy

Od nowego roku mocno wzrosną rachunki za prąd i gaz. Prezes URE podał właśnie nowe taryfy. Ile będziemy płacić? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)