Rolniku, chcesz oszczędzić na prądzie? Są na to sposoby
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniku, chcesz oszczędzić na prądzie? Są na to sposoby

10.02.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Podwyżki cen energii w ostatnim czasie zszokowały i mocno dotknęły większość Polaków. Pojawiają się nowe sposoby, by zniwelować te koszty w codziennym życiu. Niektóre z nich to proste zasady, do których wystarczy się stosować, inne wymagają większego zaangażowania. Co można zrobić, by choć trochę obniżyć rachunki za prąd?

Dostosuj sprzęt i czas używania do potrzeb

Najprostszym sposobem, by choć trochę obniżyć swoje rachunki, jest ograniczanie zużycia energii. Można do niego podejść na różne sposoby.

Warto zacząć od przeanalizowania warunków umowy z dostawcą energii. Niektórzy oferują bowiem różne stawki, w zależności od pory dnia, kiedy korzystamy z prądu. W ten sposób możemy rozplanować pracę urządzeń, które zużywają dużo energii, na godziny, kiedy stawka jest niższa.

Jeżeli stoimy przed wyborem nowych urządzeń AGD i RTV, również warto go dobrze przemyśleć. Lepszą decyzją będzie zakup sprzętu o wyższej klasie energetycznej, który pochłania mniej energii. Warto też dostosować wielkość urządzenia do swoich potrzeb – w dwu- czy trzyosobowym gospodarstwie lepiej sprawdzi się mniejsza pralka czy lodówka.

r e k l a m a

Korzystaj rozważnie z urządzeń RTV i AGD

Przemyślane korzystanie z urządzeń domowych także pozwoli zaoszczędzić. Lepiej zaczekać, aż zmywarka czy pralka będą pełne i dopiero je nastawić. Drobne urządzenia, takie jak dekoder telewizyjny, warto całkowicie wyłączać, gdy z nich nie korzystamy. Pozostawione w trybie czuwania, wciąż zużywają dużo energii.

Warto pamiętać także o tym, by nie zużywać zbyt wiele energii na grzanie i chłodzenie. Robiąc sobie herbatę, lepiej nalać do czajnika tylko tyle wody, ile potrzeba na jeden kubek. Chcąc zaś schłodzić potrawy w lodówce, lepiej poczekać, aż same ostygną i dopiero je schować. W ten sposób lodówka nie będzie musiała zużyć dodatkowej energii, by się ochłodzić po tak gwałtownej zmianie temperatury w środku.

Takie drobne, codzienne działania prawdopodobnie nie sprawią, że nie poczujemy podwyżek cen prądu. Jednak w skali roku oszczędności skumulują się i mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych, a w większym gospodarstwie domowym jest to już znaczna różnica.

Warto pamiętać także o możliwości skorzystania z dodatku osłonowego. Takie dofinansowanie może być znacznym wsparciem przy opłacaniu rachunków. Więcej o tym dodatku piszemy TUTAJ.

fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny nawozów idą w górę na rynkach. A jakie są ceny u dystrybutorów?

W lutym ceny nawozów na światowych rynkach zanotowały wzrosty. Ale od kilku dni ich notowania mocno się wahają - z trendem spadkowym. Jednak nie ma się co łudzić, nawet jeśli ceny nawozów na giełdach spadną, dystrybutorzy nie obniżą cenników, bo w magazynach mają drogie produkty. Ile obecnie w Polsce kosztuje tona saletry czy mocznika? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Czy zakład energetyczny może zmusić rolnika do umowy służebności na linię energetyczną?

Przez moje grunty ma przebiegać linia średniego napięcia. Nie godzę się na to, jednak nie chcę podpisywać służebności. Czy zakład energetyczny może mnie do tego zmusić?

czytaj więcej

Ceny nawozów jeszcze bardziej wzrosną? Gaz znów drożeje!

W związku z obniżeniem stawki VAT ceny nawozów u dystrybutorów są trochę niższe. Ale nie wiadomo, czy utrzymają się na tym poziomie, bo mocno zdrożał gaz na europejskich giełdach. A to oznacza, że ceny nawozów znów mogą iść w górę. Ile dziś w Polsce kosztuje tona saletry czy mocznika? Sprawdź w naszej cotygodniowej SONDZIE!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)