Czy z gospodarstwa można wymeldować osobę, która od lat tu nie mieszka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy z gospodarstwa można wymeldować osobę, która od lat tu nie mieszka?

17.11.2020autor: Michał Czubak

Mieszkam na wsi, w domu, w którym mieszkał kiedyś mój brat z rodziną. Okazuje się, że nadal jest w nim zameldowana jego córka, która nie mieszka już na wsi od ponad 10 lat. Czy mogę wymeldować bratanicę?

Z artykułu dowiesz się

  • kto może wymeldować osobę?
  • to wydaje decyzję o wymeldowaniu?
  • akie obowiązki ciążą na organie prowadzącym postępowanie o wymeldowanie?

Kto może wymeldować osobę?

Osoba, która jest zameldowana, może się zawsze wymeldować sama, składając odpowiedni wniosek. Jeśli tego nie zrobi, stosowny wniosek do urzędu gminy może złożyć właściciel nieruchomości.

r e k l a m a

Kto wydaje decyzję o wymeldowaniu?

Artykuł 35 ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności określa, że organ gminy wydaje, z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotów wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.

Jakie obowiązki ciążą na organie prowadzącym postępowanie o wymeldowanie?

Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 17 lipca 2020 r. (sygn. akt: II OSK 391/20) orzekł, że obowiązkiem organu prowadzącego postępowanie o wymeldowanie jest wyjaśnienie nie tylko, czy osoba wymeldowywana przebywa w danym miejscu, ale jeśli w lokalu nie przebywa, to jakie były przyczyny jej wyprowadzenia się i czy całokształt okoliczności wskazuje, że wyprowadzenie to ma charakter trwały.

Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 18 września 2007 r. (sygn. akt: III SA/Lu 245/07) orzekł, iż długotrwały, utrzymujący się przez kilka lat stan faktyczny, w którym osoba zameldowana na pobyt stały w danym lokalu rzeczywiście w nim nie mieszka, przebywając w tym czasie w innym lokalu, nie wykazuje zamiaru pobytu stałego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych. W takiej więc sytuacji opuszczenie dotychczasowego lokalu nosi znamiona trwałości i powinno skutkować wydaniem decyzji o wymeldowaniu.

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Policja odzyskała dwa ciągniki: Fendta i Zetora o wartości 600 tysięcy złotych

Kryminalni z Łowicza rozwiązali sprawę kradzieży ciągników rolniczych. Policjanci w jednym z warsztatów ujawnili skradziony pojazd i jak po nitce do kłębka odszukali kolejne. Zatrzymano osoby odpowiedzialne za kradzież i paserstwo.

czytaj więcej

24-latek ściął ciągnikiem słup, a policjantów przywitał z piwem w ręku

Policjanci z Sierpca zostali wezwani do poważnie wyglądającego wypadku. Ciągnik rolniczy zjechał z drogi i uderzył w słup, który przewrócił się na drogę. Ku zaskoczeniu policjantów, kierowca ciągnika przywitał ich... z piwem w ręku, a później chciał zniszczyć radiowóz.

czytaj więcej

Pożar gospodarstwa w Aleksandrowie. Rolnik i policjanci uratowali 20 krów

W jednym z gospodarstw rolnych pod Mińskiem Mazowieckim wybuchł pożar, który objął oborę. Dzięki odwadze rolnika i policjantów udało się wyprowadzić i uratować 20 krów. Policjanci byli na miejscu w momencie, kiedy wybuchł pożar… przez przypadek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)