Czy udział pomocy publicznej wyklucza skorzystanie z ulgi podatkowej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy udział pomocy publicznej wyklucza skorzystanie z ulgi podatkowej?

03.08.2020autor: Michał Czubak

Jestem rolnikiem indywidualnym. W maju br. zakończyłem inwestycję, która częściowo była finansowana kredytem z dopłatami ARiMR. Zwróciłem się do urzędu gminy z pytaniem o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym. Otrzymałem wstępnie odpowiedź, że mi ona nie przysługuje, bo skorzystałem już z pomocy w formie dopłat do oprocentowania. Od lipca 2020 roku oprocentowanie kredytu obniżyło się do takiego poziomu, że żadne dopłaty już mi nie będą przysługiwały. Czy faktycznie nie ma możliwości, skorzystania z ulgi w podatku rolnym?

Z artykułu dowiesz się

  • prawo do ulgi przy udziale środków publicznych
  • co to są środki publiczne w świetle przepisów?
  • na co rolnikowi przysługuje ulga podatkowa?

Prawo do ulgi przy udziale środków publicznych

Niestety, w świetle obecnie obowiązującego art. 13 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, jakikolwiek udział środków publicznych w finansowaniu inwestycji wyklucza prawo do ulgi.

r e k l a m a

Na co rolnikowi przysługuje ulga podatkowa?

Zgodnie z tym przepisem, podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga z tytułu wydatków poniesionych na:

1) budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów ochrony środowiska,
2) zakup i zainstalowanie:

  • deszczowni,
  • urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę,
  • urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód),
  • jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane z udziałem środków publicznych.

Co to są środki publiczne w świetle przepisów?

Pojęcie środków publicznych jest zdefiniowane w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zgodnie z jej art. 5, środkami publicznymi są nie tylko środki budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego (oraz jednostek sektora finansów publicznych), lecz także środki z UE, które obecnie są powszechnie wykorzystywane do finansowania licznych projektów.

Do środków publicznych, o których mowa w art. 13 u.p.r., należy zatem zaliczyć wszelkie wyżej wskazane środki wykorzystane na sfinansowanie przez podatnika całości lub części jego inwestycji, której zrealizowanie uprawnia do ulgi.

Jeżeli zatem rolnik skorzystał z preferencyjnego kredytu, do którego dopłaca budżet państwa, lub też preferencyjnego kredytu udzielonego ze środków państwowej lub samorządowej osoby prawnej utworzonej na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, nie ma prawa do uzyskania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym. Prawo to podatnik traci nawet wówczas, gdy wydatki poniesione na inwestycję zostały sfinansowane ze środków publicznych jedynie w niewielkiej, minimalnej części.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy dopłaty do usuwania folii rolniczych to pomoc de minimis?

Skorzystałem z programu usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Czy jest to pomoc de minimis w rolnictwie i jaka jest maksymalna kwota tej pomocy?

czytaj więcej

Pomoc suszowa będzie wypłacona, ale nie z de minimis

Rząd przyjął rozwiązanie, które ma umożliwić wypłatę pomocy suszowej za 2019 rok rolnikom, którzy do tej pory jej nie otrzymali. Dotacje mają być przyznane też rolnikom, które mają kłopoty finansowe ze względu na epidemię koronawirusa.

czytaj więcej

Już działa aplikacja do składania wniosków o pomoc suszową

Udostępniono aplikację internetową, poprzez którą rolnicy mogą złożyć wniosek o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę. Aby to zrobić, trzeba jednak wcześniej założyć profil zaufany.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)