Czy sprzedaż energii i biogazu z mikroinstalacji to działalność gospodarcza?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy sprzedaż energii i biogazu z mikroinstalacji to działalność gospodarcza?

02.03.2022

Myślę o wybudowaniu biogazowni w gospodarstwie. Czy po jej wybudowaniu będę musiał rejestrować pozarolniczą działalność gospodarczą, jeżeli będę miał nadwyżki energii na sprzedaż?

Kiedy możliwa jest sprzedaż wytworzonej energii?

Artykuł 19 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii wskazuje, że wytwórca biogazu rolniczego w instalacji odnawialnego źródła energii o rocznej wydajności biogazu rolniczego do 200 tys. m3 lub wytwórca energii elektrycznej z biogazu rolniczego w mikroinstalacji będący osobą fizyczną wpisaną do ewidencji producentów może sprzedać wytworzoną w niej energię elektryczną lub ciepło wytworzone z biogazu rolniczego w mikroinstalacji oraz biogaz rolniczy wytworzony w mikroinstalacji.

r e k l a m a

Czy wytwarzanie energii, ciepła lub biogazu jest działalnością wytwórczą w rolnictwie?

W rozumieniu Prawa przedsiębiorców wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej, ciepła lub biogazu rolniczego w mikroinstalacjach stanowi działalność wytwórczą w rolnictwie. Z kolei według jej art. 6 przepisów tejże ustawy nie stosuje się do m.in. działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. Zatem rolnik chcący sprzedawać energię lub biogaz z mikroinstalacji nie ma obowiązku np. wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Według art. 20 wyżej wymienionej ustawy, wytwórca producent rolny nie później niż na 30 dni przed dniem planowanego przyłączenia mikroinstalacji biogazu rolniczego do sieci dystrybucyjnej pisemnie informuje operatora systemu dystrybucyjnego o planowanym terminie jej przyłączenia, planowanej lokalizacji oraz maksymalnej rocznej wydajności.

Aneta Suchoń
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Biogazownia rolnicza bez wkładu własnego i 240 tys. zł przychodu dla rolnika. Nowy pomysł Dynamic Biogaz

Gdy energia i nawozy są coraz droższe, znaczenia nabiera pozyskiwanie ich z tego, co posiada się w gospodarstwie. Jak wskazują ostatnie dane z KOWR, w tym aspekcie mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Na koniec ubiegłego roku w rejestrze wytwórców biogazu rolniczego KOWR wpisanych było zaledwie 128 instalacji. Do sieci przyłączone były zaledwie 32 mikroinstalacje biogazowe.

czytaj więcej
Kukurydza

Miskant olbrzymi wyprze kukurydzę?

Kukurydza jest niezaprzeczalnie numerem jeden pod względem wydajności energetycznej, istnieją jednak ciekawe alternatywy, które mogą posłużyć jako źródło substratu dla biogazowni.

czytaj więcej

Ceny gazu uderzają w spółdzielnie mleczarskie. Bez pomocy rządu stracą płynność finansową

Polscy producenci mleka apelują do ministra Jacka Sasina o objęcie ich preferencyjnymi zasadami rozliczania cen gazu. Bez tego branży może grozić poważny kryzys. Odczują go nie tylko hodowcy bydła mlecznego, ale także konsumenci, którzy będą musieli zapłacić więcej w sklepach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)