Czy rozdzielność majątkowa wpływa na emeryturę rolniczą małżonka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rozdzielność majątkowa wpływa na emeryturę rolniczą małżonka?

24.07.2020autor: Michał Czubak

Żona skończyła 60 lat i przeszła na emeryturę rolniczą. Jednak KRUS ma jej wypłacać tylko niewielką część emerytury, bo ja mam gospodarstwo. Jest to moja wyłączna własność. Dodatkowo mamy z żoną rozdzielność majątkową. Oprócz gospodarstwa prowadzę sklep i podlegam ubezpieczeniu w ZUS. Żona chce zaskarżyć decyzję KRUS o zawieszeniu większości emerytury. Czy ma szansę na wygraną w sądzie?

Z artykułu dowiesz się

  • rozdzielność majątkowa i jej wpływ na emeryturę rolniczą małżonka
  • kiedy dochodzi do zaprzestania działalności rolniczej?
  • kiedy KRUS może wypłacać część emerytury rolniczej?


Rozdzielność majątkowa i jej wpływ na emeryturę rolniczą małżonka

To, że ustanowili Państwo rozdzielność majątkową, nie ma znaczenia w sprawie wypłaty emerytury rolniczej żony. Artykuł 28 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje, że wypłata części uzupełniającej emerytury lub renty ulega zawieszeniu w całości, jeżeli emeryt lub rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

r e k l a m a

Kiedy dochodzi do zaprzestania działalności rolniczej?

Zgodnie z ust. 4 tego przepisu uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej.

Kiedy KRUS może wypłacać część emerytury rolniczej?

Stosownie do art. 28 ust. 11 wymienionej ustawy, żona dostałaby emeryturę w pełnej wysokości, gdyby podlegał Pan ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS z mocy ustawy. Jeśli jednak jest Pan ubezpieczony w ZUS i jest Pan właścicielem gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 1 ha przeliczeniowy lub 1 ha fizyczny, istnieje podstawa prawna do zawieszenia wypłaty części uzupełniającej emerytury żony.

Warto skorzystać z instytucji odwoławczej

Oczywiście warto odwołać się do sądu od decyzji KRUS, bo w orzecznictwie przepisy dotyczące zaprzestania działalności rolniczej są często interpretowane inaczej, korzystniej dla rolników.

I tak np. Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 25 czerwca 2015 r. (sygn. akt: III AUa 915/14) stwierdził, że o dopuszczalności zawieszenia wypłaty emerytury lub renty rolniczej decyduje jedynie przesłanka faktycznego prowadzenia działalności rolniczej, nie zaś posiadanie gospodarstwa rolnego. Ustawodawca w art. 28 ust. 4 ustawy wprowadził domniemanie, że uprawniony do świadczeń nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli on lub jego małżonek są właścicielami gospodarstwa rolnego lub prowadzą dział specjalny produkcji rolnej. Domniemanie to kreuje fikcję prawną wynikającą z władztwa nad gospodarstwem rolnym, ale – jak każde domniemanie – może być obalone.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Trzeba przywrócić rolnikom możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę

Do przedwyborczych obietnic prezydenta Andrzeja Dudy chcielibyśmy dorzucić garść postulatów naszych Czytelników, w tym możliwość przejścia rolników na wcześniejszą emeryturę.

czytaj więcej

Zasiłek opiekuńczy z KRUS wydłużony. Do kiedy?

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy korzystają z zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Instytucja ta poinformowała o przedłużeniu okresu, za który będzie wypłacać świadczenie.

czytaj więcej

Jak zawrzeć umowę dzierżawy, aby dostać emeryturę z KRUS?

Chciałbym oddać sąsiadowi w dzierżawę grunty rolne, aby otrzymać pełną emeryturę rolniczą. Mam zamiar podpisać umowę po zbiorze rzepaku. Jakie muszą być spełnione zasady, abym nie miał problemów w KRUS?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)