Czy rolnik może kupić ziemię rolną i przekazać ją dziecku nie czekając 5 lat?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik może kupić ziemię rolną i przekazać ją dziecku nie czekając 5 lat?

25.03.2021autor: Michał Czubak

Czy w świetle obowiązujących przepisów mogę kupić działkę rolną powyżej 1 ha, a następnie przekazać ją córce, która nie ma kwalifikacji rolniczych?

Z artykułu dowiesz się

  • jak długo nabywca musi prowadzić gospodarstwo?
  • czy nabyte gospodarstwo można zbyć przed upływem tego terminu?
  • czy nabyte gospodarstwo można przekazać bliskim?

Jak długo nabywca musi prowadzić gospodarstwo?

Artykuł 2b ust. 1 i 2 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje, że nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. W przypadku osoby fizycznej natomiast – prowadzić to gospodarstwo osobiście.

r e k l a m a

Czy nabyte gospodarstwo można zbyć przed upływem tego terminu?

W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

Stosownie do art. 2b ust. 3 ustawy, wcześniejsze zbycie może nastąpić tylko za zgodą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wydaną w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek nabywcy w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym.

Czy nabyte gospodarstwo można przekazać bliskim?

Ograniczeń tych nie stosuje się jednak do nieruchomości rolnej zbywanej lub oddawanej w posiadanie osobie bliskiej. W rozumieniu ww. ustawy do takich osób zalicza się: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz pasierbów.

Potwierdza to m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 r. (sygn. akt: III CZP 24/17), stwierdzająca, że zbycie nieruchomości rolnej przez nabywcę przed upływem okresu przewidzianego w art. 2b ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego osobie bliskiej nie wymaga zgody sądu wydanej na podstawie art. 2b ust. 3 tej ustawy.

Uchwała ta odnosi się do poprzedniego brzmienia przepisów, ale zachowuje aktualność. Do nowelizacji ustawy, która weszła w życie 26 czerwca 2019 r., osoby, które nabyły nieruchomości rolne, nie mogły zbyć nieruchomości przez 10 lat od nabycia, a zgodę na wcześniejsze zbycie wyrażał sąd.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak można zabezpieczyć kontakt z dzieckiem w trakcie rozwodu?

Żona chce się rozwieźć z rolnikiem. Wyprowadziła się od niego i zabrała 4-letniego synka. Ojciec od wielu tygodni już nie widział swojego dziecka. Czy takie działanie żony jest zgodne z prawem? Czy przed rozwodem można dochodzić praw do kontaktów z dzieckiem?

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Świętokrzyskie: 25-latek spalił rolnikowi stodołę, ciągnik i przyczepę

Do dużego pożaru doszło w minioną sobotę w miejscowości Czarnca (woj. świętokrzyskie). Spłonęła stodoła oraz ciągnik i przyczepa. Jak się okazało, ogień podłożył 25-latek. Teraz grozi mu do 7 lat wiezienia.

czytaj więcej

W ciągu 5 lat sprzedaż pomidorów z Maroko do UE wzrosła o ponad 26 proc.

Unia Europejska kupuje coraz więcej pomidorów z Maroka niż z Hiszpanii. Skąd ten niepokojący trend?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)