Z artykułu dowiesz się
- kiedy nieruchomość KOWR może być sprzedana bez przetargu?
- jak wygląda procedura sprzedaży takiej nieruchomości przez KOWR?
- kiedy KOWR zmuszony jest ogłosić sprzedaż na taką nieruchomość?
Z artykułu dowiesz się
Według ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, nieruchomość Zasobu WRSP lub jej część może być sprzedana bez przetargu, jeżeli może poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej stanowiącej własność osoby chcącej nabyć tę nieruchomość lub jej część, o ile nieruchomość ta nie może być zagospodarowana samodzielnie.
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości ZWRSP i ich części składowych, (…) określa, że KOWR informuje na piśmie właściciela nieruchomości przyległej o zamiarze przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości Zasobu, która nie może być zagospodarowana samodzielnie. W piśmie podaje się:
Sprzedaż nieruchomości rolnej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może nastąpić, jeżeli w wyniku tej sprzedaży łączna powierzchnia użytków rolnych będących własnością nabywcy nie przekroczy 300 ha oraz nabytych kiedykolwiek z Zasobu przez nabywcę nie przekroczy 300 ha.
W przypadku zgłoszenia przez właściciela nieruchomości przyległej zainteresowania nabyciem nieruchomości Zasobu, KOWR sporządza i ogłasza wykaz, o którym mowa w art. 28 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi.
Jeżeli podmioty, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy (np. dzierżawcy zbywanej nieruchomości, jeżeli dzierżawa trwała faktycznie przez co najmniej trzy lata), nie skorzystają z przysługującego pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości Zasobu, KOWR wyznacza właścicielowi nieruchomości przyległej termin i miejsce zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.
Jeżeli zainteresowanie nabyciem nieruchomości Zasobu zgłosili na piśmie właściciele co najmniej dwóch nieruchomości przyległych, wówczas nieruchomość podlega sprzedaży w trybie przetargu ustnego, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie właściciele nieruchomości przyległych.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy