Czy rolnik może kupić bez przetargu od KOWR ziemię rolną przylegającą do jego pola?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik może kupić bez przetargu od KOWR ziemię rolną przylegającą do jego pola?

08.09.2021autor: dr Aneta Suchoń

W sąsiedztwie moich gruntów rolnych znajduje się nieruchomość rolna Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która nie może być zagospodarowana samodzielnie. Czy mogę ją nabyć od KOWR bez przetargu?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy nieruchomość KOWR może być sprzedana bez przetargu?
  • jak wygląda procedura sprzedaży takiej nieruchomości przez KOWR?
  • kiedy KOWR zmuszony jest ogłosić sprzedaż na taką nieruchomość?

Kiedy nieruchomość KOWR może być sprzedana bez przetargu?

Według ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, nieruchomość Zasobu WRSP lub jej część może być sprzedana bez przetargu, jeżeli może poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyleg­łej stanowiącej własność osoby chcącej nabyć tę nieruchomość lub jej część, o ile nieruchomość ta nie może być zagospodarowana samodzielnie.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości ZWRSP i ich części składowych, (…) określa, że KOWR informuje na piśmie właściciela nieruchomości przyległej o zamiarze przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości Zasobu, która nie może być zagospodarowana samodzielnie. W piśmie podaje się:

  • dane określone w art. 28 ust.  2 pkt 1–4 i 6 ustawy,
  • termin zgłoszenia na piśmie zainteresowania nabyciem nieruchomości – nie krótszy niż 21 dni od dnia otrzymania pisma z KOWR,
  • informację o konieczności spełnienia przez nabywcę wymagania określonego w art. 28a ust.  1 ustawy.
r e k l a m a

Jak wygląda procedura sprzedaży takiej nieruchomości przez KOWR?

Sprzedaż nieruchomości rolnej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może nastąpić, jeżeli w wyniku tej sprzedaży łączna powierzchnia użytków rolnych będących własnością nabywcy nie przekroczy 300 ha oraz nabytych kiedykolwiek z Zasobu przez nabywcę nie przekroczy 300 ha.

W przypadku zgłoszenia przez właściciela nieruchomości przyległej zainteresowania nabyciem nieruchomości Zasobu, KOWR sporządza i ogłasza wykaz, o którym mowa w art. 28 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi.

Jeżeli podmioty, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy (np. dzierżawcy zbywanej nieruchomości, jeżeli dzierżawa trwała faktycznie przez co najmniej trzy lata), nie skorzystają z przysługującego pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości Zasobu, KOWR wyznacza właścicielowi nieruchomości przyległej termin i miejsce zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

Kiedy KOWR zmuszony jest ogłosić sprzedaż na taką nieruchomość?

Jeżeli zainteresowanie nabyciem nieruchomości Zasobu zgłosili na piśmie właściciele co najmniej dwóch nieruchomości przyległych, wówczas nieruchomość podlega sprzedaży w trybie przetargu ustnego, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie właściciele nieruchomości przyległych.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Od 7 lat KOWR próbuje odzyskać 2,5 tys. ha ziemi rolnej od spółki. A rolnicy czekają

Rolnicy na Dolnym Śląsku czekają na jesień, aby wydzierżawić po kilka czy kilkanaście hektarów z ponad 2,5 tys. ha gruntów, których oddanie sąd nakazał spółce rolnej użytkującej ziemię bezumownie. Bój o nią trwa już siódmy rok. Pokazuje bezradność instytucji państwa, które od 2014 roku nie potrafi odzyskać kontroli nad swoją własnością.

czytaj więcej

KOWR przez 10 lat pracował nad przetargiem na dzierżawę ziemi. A i tak go wstrzymano!

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na Dolnym Śląsku może się „pochwalić” chyba najdłużej i najgorzej sprzedawanym skrawkiem ziemi, jaki przyszło mu zbywać na przetargu.

czytaj więcej
Aktualności

KOWR otwiera biura zagranicą. Po co i w jakich krajach?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zamierza stworzyć 5 zagranicznych biur. Ich zadaniem będzie promocja polskiej żywności na świecie oraz wspieranie jej eksportu. Całość projektu zostanie sfinansowana ze środków uzyskanych ze sprzedaży i dzierżawy państwowych gruntów. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)