Czy rolnik-emeryt może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na dom?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik-emeryt może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na dom?

15.12.2021autor: dr Aneta Suchoń

Jestem emerytem z KRUS, a żona nauczycielką. Przekazaliśmy synowi gospodarstwo rolne, a dom z ogrodem jest naszą własnością. Czy możemy skorzystać z ulgi termoizolacyjnej? Jakie są zasady jej przyznawania? Chcielibyśmy rozpocząć inwestycję w tym roku, a skończyć w przyszłym.

Z artykułu dowiesz się

  • czy podatnik PIT może skorzystać z ulgi termoizolacyjnej?
  • jaka jest maksymalna kwota odliczenia od podatku z tego tytułu?
  • koszty poniesione na jakie urządzenia i usługi związane z termoizolacją można odliczyć?

Czy podatnik PIT może skorzystać z ulgi termoizolacyjnej?

Artykuł 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Należy wskazać, że przedsięwzięcie ma zostać zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

r e k l a m a

Jaka jest maksymalna kwota odliczenia od podatku z tego tytułu?

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Kiedy odliczenie nie będzie możliwe?

Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:

  • sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie,

  • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Koszty poniesione na jakie urządzenia i usługi związane z termoizolacją można odliczyć?

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych wskazuje, co można odliczyć. Wymienia się tutaj, np.:

  • materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych,

  • kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin,

  • zbiornik na gaz lub zbiornik na olej,

  • kocioł na paliwo stałe,

  • przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej,

  • materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej,

  • kolektor słoneczny,

  • stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne, docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych, lub fundamentów,

  • montaż kotła gazowego kondensacyjnego.

Wydatki wskazane w rozporządzeniu można ponieść jeszcze w grudniu 2021 r. (oczywiście musi być na nie faktura), a zrealizować inwestycję w ciągu trzech lat. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z urzędem skarbowym.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mazurskie Agro Show 2022 odwołane

Zarząd Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, czyli organizator targów Mazurskie Agro Show ma niezbyt dobre informacje dla oczekujących na przyszłoroczną edycję targów. Ta się nie odbędzie.

czytaj więcej

Ciągnik Claas wpadł w poślizg – 2 osoby trafiły do szpitala

Dwie osoby zostały ranne po zderzeniu samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym marki Claas. Do karambolu doszło w Tatarach pod Krotoszynem. Jak doszło do zderzenia?

czytaj więcej

Wzrośnie podatek od psa! Ile zapłacimy w przyszłym roku?

Choć są wiernymi, dobrymi towarzyszami, nazywanymi najlepszymi przyjaciółmi człowieka, psy mogą być także obciążeniem dla portfela swojego właściciela. Do kosztów utrzymania psa dochodzi bowiem jeszcze koszt podatku, ten zaś znów wzrósł. Ile zapłacą właściciele czworonogów? Kto jest zwolniony z opłaty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)