Czy przez pracę za granicą KRUS może wykluczyć z ubezpieczenia rolniczego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy przez pracę za granicą KRUS może wykluczyć z ubezpieczenia rolniczego?

22.07.2021autor: Alicja Moroz

Jesteśmy z bratem współwłaścicielami gospodarstwa rolnego przekazanego nam przez rodziców. Kilka razy w roku wyjeżdżam za granicę do różnych prac sezonowych, żeby zarobić trochę pieniędzy. Brat zajmuje się gospodarstwem na miejscu, jednak wszystkie poważniejsze decyzje podejmujemy razem. Kiedy jestem w kraju, pracuję w gospodarstwie i załatwiam różne sprawy z nim związane. Część pieniędzy zarobionych za granicą zainwestowałem w kupno maszyn. Czy w tej sytuacji KRUS mógł mnie wyłączyć z ubezpieczenia rolniczego? Czy jest sens odwoływać się od decyzji?

Czy KRUS może wyłączyć rolnika z ubezpieczenia rolniczego?

Warto to zrobić, ponieważ może się okazać, że w Pana przypadku wyłączenie z ubezpieczenia społecznego rolników nie było zasadne. Zależy to jednak od tego, w jakim kraju podejmuje Pan pracę sezonową i czy podlegał Pan tam ubezpieczeniu z tego tytułu.

r e k l a m a

Kto możebyć objęty ubezpieczeniem rolniczym?

Zgodnie z ustawą z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, ubezpieczeniem tym może być objęty rolnik i domownik rolnika. Istotna jest zatem definicja rolnika zawarta w art. 6 pkt 1 ww. ustawy. Jest nią pełno­letnia osoba fizyczna zamieszkująca i prowadzącą na terytorium Polski osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia. Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 28 czerwca 2019 r. (sygn. akt: III AUa 843/18), art. 6 pkt 1 ustawy z 1990 o ubezpieczeniu społecznym rolników zwraca uwagę na połączenie przesłanek zamieszkiwania i prowadzenia osobiście w Polsce działalności rolniczej, wskazując na konieczność trwałego (stałego z natury działalności) prowadzenia tejże działalności w kraju. Uprawnione jest więc stwierdzenie, że chodzi tu o centrum życiowe rolnika, czyli o jego faktyczne przebywanie w kraju z zamiarem prowadzenia gospodarstwa. Nie wyklucza to wyjazdów rolnika za granicę, jednak pod warunkiem że wyjazdy te nie łączą się z zaprzestaniem prowadzenia działalności rolniczej.

Kiedy współwłasciciel nie prowadzi działalności rolniczej?

Nie jest natomiast działalnością rolniczą sytuacja odwrotna, to jest stałe przebywanie za granicą i sporadyczne (okazjonalne) przyjazdy do kraju. Współwłaściciel gospodarstwa rolnego nie prowadzi więc działalności rolniczej, gdy długotrwale zamieszkuje za granicą i wykonuje tam pracę zarobkową, a do Polski przyjeżdża tylko sporadycznie lub okazjonalnie, np. na święta, wypoczynek.

Jeżeli wyjeżdża Pan do pracy sezonowej na terenie Unii Europejskiej, konieczne jest ustalenie charakteru tej pracy oraz tego, w jakim kraju członkowskim powinien Pan być ubezpieczony. Stosownie do art. 11 ust. 3a. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, osoba wykonująca pracę najemną lub pracę na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego, na terytorium którego wykonuje pracę.

Inaczej jest w przypadku osób wykonujących pracę na własny rachunek zarówno w jednym, jak i drugim państwie członkowskim. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 2 rozporządzenia 883/2004 osoba, która normalnie wykonuje działalność jako pracujący na własny rachunek w państwie członkowskim, a która udaje się, by wykonywać podobną działalność w innym państwie, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa, pod warunkiem że przewidywany czas pracy nie przekracza 24 miesięcy.

Kiedy rolnik pozostaje ubezpieczony w KRUS czasowo wyjeźdżając z kraju?

Podobną działalnością w rolnictwie będzie praca przy produkcji roślinnej, zwierzęcej, w sadownictwie lub ogrodnictwie. Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej Centrala KRUS, możemy tu mieć do czynienia z dwoma przypadkami. Jeżeli rolnik (domownik) czasowo wyjeżdża do innego państwa w celu wykonania tam specjalistycznej działalności związanej z profilem działalności prowadzonej w Polsce (działalnością rolniczą), pozostanie w ubezpieczeniu w KRUS. Jeśli natomiast nastąpi podjęcie przez rolnika (domownika) pracy podobnej do działalności wykonywanej w Polsce, lecz w charakterze pracownika najemnego, przejdzie on do ubezpieczenia w systemie powszechnym z tytułu zatrudnienia w ZUS.

Alicja Moroz
fot. arch. red.

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

100 hulajnóg od KRUS w konkursie: Czy znasz zasady bezpiecznego przebywania w gospodarstwie rolnym?

Dzieci rolników urodzone w latach 2007-2015 mogę wziąć udział w konkursie, którego organizatorem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Na uczestników czeka 100 hulajnóg. Czego dotyczy konkurs?

czytaj więcej

Kto wygrał konkurs KRUS "Bezpiecznie na wsi mamy"?

Justyna oraz Filip zostali laureatami konkursu "Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy". Była to już XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci z terenów wiejskich organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

czytaj więcej
Aktualności

KRUS zapłacisz z rachunku VAT

Od przyszłego roku będzie można płacić składki KRUS ze środków zgromadzonych na rachunku VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)