Czy po wyczerpaniu pomocy de minimis przysługuje prawo do zwolnienia z podatku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy po wyczerpaniu pomocy de minimis przysługuje prawo do zwolnienia z podatku?

10.09.2020autor: Michał Czubak

Jestem rolnikiem. Otrzymałem w spadku po kuzynie gospodarstwo rolne. Wiem, że nie muszę płacić podatku od gruntów, tylko za budynki i że zwolnienie z podatku stanowi pomoc de minimis w rolnictwie. Byłem w urzędzie skarbowym i dowiedziałem się, że na ten rok pula de minimis się wyczerpała i że będę musiał zapłacić podatek od wzbogacenia za ziemię. Czy to prawda?

Z artykułu dowiesz się

  • kto może skorzystać ze zwolnienia od podatku w ramach pomocy de minimis?
  • czy po wyczerpaniu puli środków de minimis zwolnienie z podatku przysługuje?
  • pomoc de minimis w formie ulgi podatkowej

Kto może skorzystać ze zwolnienia od podatku w ramach pomocy de minimis?

Niestety, urzędnik miał rację. Nie będzie Pan mógł skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku nabycie własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. W wyniku nabycia musi jednak zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne.

r e k l a m a

Jakiej wielkości gospodarstwu przysługuje pomoc de minimis?

Powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia nie może być mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to powinno być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym.

Pomoc de minimis w formie ulgi podatkowej

Kwotą pomocy przyznanej jest kwota ulgi podatkowej (zwolnienia z podatku). Stosownie do art. 3 ust. 2 Rozporządzenia Komisji nr 1408/2013, całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 15 000 euro w okresie 3 lat podatkowych (od 14 marca 2019 r. jest to 20 000 euro). W myśl art. 3 ust. 3 Rozporządzenia nr 1408/2013, łączna kwota pomocy de minimis przyznanej w okresie 3 lat podatkowych przez państwo członkowskie przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych nie może przekroczyć górnego limitu krajowego określonego w załączniku, tj. w bieżącym roku 295 932 125 euro.

Jak wylicza się okres pomocy?

Zgodnie z treścią pkt 8 preambuły do Rozporządzenia Komisji nr 1408/2013, okres 3 lat brany pod uwagę do celów rozporządzenia należy oceniać w sposób ciągły, zatem dla każdego przypadku nowej pomocy de minimis należy uwzględnić całkowitą kwotę pomocy z tej puli przyznaną w ciągu danego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających lat.

Czy po wyczerpaniu puli środków de minimis zwolnienie z podatku przysługuje?

Artykuł 3 ust. 7 Rozporządzenia Komisji nr 1408/2013 w brzmieniu obowiązującym od 14 marca 2019 r. stanowi, że jeżeli z powodu udzielenia nowej pomocy de minimis zostałyby przekroczone pułapy de minimis, górny limit krajowy lub górny limit sektorowy, nowa pomoc nie może być objęta przepisami niniejszego rozporządzenia. Z dniem 7 sierpnia stopień wykorzystania limitu pomocy de minimis w rolnictwie osiągnął 100%.

Tak więc rolnicy nie mogą skorzystać z przysługujących im dotacji ani z ulg (zwolnień) podatkowych, które stanowią pomoc de minimis.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy gmina ma prawo pierwokupu działki?

Kupiłem działkę od gminy, którą teraz chcę sprzedać. Czy gminie przysługuje prawo pierwokupu?

czytaj więcej

Rzecznik finansowy bada zasadność wypłat odszkodowań rolniczych z ubezpieczenia OC

Rzecznik finansowy przyjrzał się rozbieżnościom w orzecznictwie dotyczącym zasad wypłat odszkodowań za szkody wyrządzone przez pojazdy wielofunkcyjne, np. ciągniki rolnicze oraz koparki, z OC komunikacyjnego.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)