Z artykułu dowiesz się
- kto może skorzystać ze zwolnienia od podatku w ramach pomocy de minimis?
- czy po wyczerpaniu puli środków de minimis zwolnienie z podatku przysługuje?
- pomoc de minimis w formie ulgi podatkowej
Z artykułu dowiesz się
Niestety, urzędnik miał rację. Nie będzie Pan mógł skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku nabycie własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. W wyniku nabycia musi jednak zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne.
Powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia nie może być mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to powinno być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym.
Kwotą pomocy przyznanej jest kwota ulgi podatkowej (zwolnienia z podatku). Stosownie do art. 3 ust. 2 Rozporządzenia Komisji nr 1408/2013, całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 15 000 euro w okresie 3 lat podatkowych (od 14 marca 2019 r. jest to 20 000 euro). W myśl art. 3 ust. 3 Rozporządzenia nr 1408/2013, łączna kwota pomocy de minimis przyznanej w okresie 3 lat podatkowych przez państwo członkowskie przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych nie może przekroczyć górnego limitu krajowego określonego w załączniku, tj. w bieżącym roku 295 932 125 euro.
Zgodnie z treścią pkt 8 preambuły do Rozporządzenia Komisji nr 1408/2013, okres 3 lat brany pod uwagę do celów rozporządzenia należy oceniać w sposób ciągły, zatem dla każdego przypadku nowej pomocy de minimis należy uwzględnić całkowitą kwotę pomocy z tej puli przyznaną w ciągu danego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających lat.
Artykuł 3 ust. 7 Rozporządzenia Komisji nr 1408/2013 w brzmieniu obowiązującym od 14 marca 2019 r. stanowi, że jeżeli z powodu udzielenia nowej pomocy de minimis zostałyby przekroczone pułapy de minimis, górny limit krajowy lub górny limit sektorowy, nowa pomoc nie może być objęta przepisami niniejszego rozporządzenia. Z dniem 7 sierpnia stopień wykorzystania limitu pomocy de minimis w rolnictwie osiągnął 100%.
Tak więc rolnicy nie mogą skorzystać z przysługujących im dotacji ani z ulg (zwolnień) podatkowych, które stanowią pomoc de minimis.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy