Czy po przekazaniu gospodarstwa następcy ubezpieczenie upraw przepada?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy po przekazaniu gospodarstwa następcy ubezpieczenie upraw przepada?

13.04.2022autor: dr Aneta Suchoń

W tym roku w lutym rodzice przekazali mi gospodarstwo rolne. Zastanawiam się, czy będę musiał zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia upraw. Jaka jest opłata za brak takiej polisy?

Czy i kiedy rolnik ma obowiązek ubezpieczyć uprawy?

Artykuł 10c ustawy z 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich określa, że rolnik w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 1307/2013, który uzyskał płatności bezpośrednie w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego, jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia obowiązkowego upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez: powódź, suszę, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne. Ten obowiązek uważa się za spełniony, jeżeli od 1 lipca roku następującego po roku, za który rolnik uzyskał płatności bezpośrednie, w ciągu 12 miesięcy ochroną ubezpieczeniową objęte jest co najmniej 50% powierzchni upraw od co najmniej jednego z ryzyk wymienionych w ustawie. Rolnik zawiera umowy ubezpieczenia obowiązkowego z wybranym zakładem ubezpieczeń, który zawarł z ministrem właściwym do spraw rolnictwa umowę w sprawie dopłat, albo wykonującym działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczenia.

r e k l a m a

Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, rolnik, który nie spełnił obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia określonymi w ustawie, jest obowiązany wnieść opłatę za niespełnienie tego obowiązku.

Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym stanowi równowartość w złotych 2 euro od 1 ha, ustalaną przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski według tabeli kursów nr 1 w roku kontroli. Opłata za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego jest wnoszona na rzecz gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika. Ten zapis w praktyce nie był jednak jeszcze stosowany.

Czy po przekazaniu gospodarstwa następcy ubezpieczenie upraw wygasa automatycznie?

Warto także dodać, że według art. 4 ust. 4 wymienionej wyżej ustawy, jeżeli po zawarciu przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia posiadanie gospodarstwa rolnego przeszło na innego producenta rolnego, prawa i obowiązki producenta wynikające z umowy ubezpieczenia przechodzą na tego producenta. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że producent rolny obejmujący gospodarstwo rolne w posiadanie wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia objęcia gospodarstwa rolnego w posiadanie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. P. Mikos

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy emeryci z KRUS są gorsi od tych z ZSU?

Od 1 marca 2022 roku ZUS podwyższył emerytury i renty o 7%, co oznacza, iż jeśli 28 lutego emerytura z powszechnego systemu ubezpieczeń wyniosła np. 2000 zł brutto, to od 1 marca wzrosła o 140 zł brutto. KRUS natomiast podniósł o 7%, ale emeryturę podstawową, która dopiero stanowi podstawę do ustalenia wysokości zwaloryzowanego świadczenia.

czytaj więcej

Podstawowa emerytura z KRUS. Ile wynosi w 2022 roku i kto nawet na nią nie ma szans?

Wraz z początkiem marca w życie weszły nowe regulacje, dotyczące emerytury w KRUS. Ustalono nową kwotę emerytury podstawowej oraz wysokość wskaźnika waloryzacji. Jakie zmiany w świadczeniu dla seniorów wprowadził KRUS?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)