Czy organizacje producentów rolnych mogą ubiegać się o dotacje tak jak grupy producenckie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy organizacje producentów rolnych mogą ubiegać się o dotacje tak jak grupy producenckie?

11.06.2020autor: Michał Czubak

Mam pytanie o finansowanie organizacji producentów rolnych. Czy to prawda, że obecnie mogą starać się także o środki unijne, tak jak grupy? Czy organizacja może zrzeszać np. producentów zbóż? Ilu producentów może ją utworzyć?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy ruszy nabór wniosków?
  • kto może ubiegać się o pomoc?
  • gdzie należy składać wnioski?

Niebawem rozpocznie się nabór wniosków w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”

Dzięki nowelizacji Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 kwietnia 2020 r. zmieniającej rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” z PROW 2014–2020, z unijnych środków mogą skorzystać nie tylko grupy producentów rolnych, ale także organizacje. Nowelizacja weszła w życie 20 maja br. Tegoroczny nabór wniosków na to działanie rozpocznie się 19 czerwca i potrwa do 17 sierpnia.
r e k l a m a

Kto może ubiegać się o pomoc?

Obecnie o pomoc może ubiegać się organizacja producentów, która została utworzona ze względu na produkt lub grupę produktów, które nie należą do sektora mięsa drobiowego.

Pomoc jest przyznawana organizacji, która np. zobowiąże się do realizacji planu biznesowego, działa jako przedsiębiorca prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. Poza tym w jej skład nie mogą wchodzić członkowie, którzy byli już członkami grupy producentów rolnych, wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw utworzonej ze względu na ten sam produkt lub produkt tożsamy z produktem produkowanym.

Gdzie złożyć wniosek o pomoc w ramach działania?

Wniosek o przyznanie pomocy składa się do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę organizacji. Pomoc przysługuje według kolejności ustalonej przez prezesa ARiMR przy zastosowaniu kryteriów wyboru, np. jeżeli organizacja jest zorganizowana w formie spółdzielni, przyznaje się 3 punkty.

Organizacje producentów rolnych powstają z inicjatywy producentów rolnych i prowadzą jeden z następujących rodzajów wspólnych działalności:
  •  przetwarzanie,
  • dystrybucję,
  • pakowanie,
  • etykietowanie,
  • promocję,
  • organizację kontroli jakości,
  • wykorzystywanie urządzeń lub miejsc składowania,
  • zarządzanie odpadami pochodzącymi bezpośrednio z produkcji oraz pozyskiwanie środków produkcji.

Ilu członków musi liczyć organizacja producentów?

Organizacja producentów mleka musi liczyć co najmniej 20 członków, a także wytwarzać i wprowadzać do obrotu rocznie nie mniej niż 2 mln kg mleka lub przetworów mlecznych wyprodukowanych w ramach tej ilości mleka. Należy zwrócić uwagę, że chodzi o mleko nieprzetworzone albo przetwory mleczne przetworzone.

Natomiast jeżeli chodzi o organizacje producentów rolnych innych produktów (np. zboża, ryż, chmiel, produkty z przetworzonych owoców i warzyw, wołowina i cielęcina), to taka organizacja musie mieć co najmniej dziesięciu członków.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co jest tajemnicą sukcesu Grupy Producentów Bizon?

ARiMR rozpoczyna kolejną kampanię przyjmowania wniosków na dofinansowanie tworzenia grup producenckich. Wspólne działanie to trudne wyzwanie, aczkolwiek może się udać. Zwłaszcza wtedy, gdy grupa ma sprecyzowaną wizję działania, plany rozwoju oraz lidera, członków i opiekuna, którym zależy na czymś więcej, niż tylko wzięciu unijnej dotacji.

czytaj więcej

Dotacje dla KGW – jak dostać pieniądze z ARiMR?

Od 5 czerwca br. koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na działalność. Teoretycznie nabór wniosków potrwa do 30 września 2020 r., ale gdy wyczerpana zostanie tegoroczna pula środków przewidziana na ten cel, może się on skończyć wcześniej, dlatego nie warto zwlekać ze złożeniem dokumentów aplikacyjnych.

czytaj więcej

1,5 mln zł na walkę z COVID-19 od Grupy Tetra Laval

Globalna pandemia związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 to ogromne wyzwanie. Firmy Tetra Pak, DeLaval i Sidel (tworzące Grupę Tetra Laval) zdecydowały o przekazaniu ponad 1,5 mln zł na rzecz trzech polskich placówek służby zdrowia walczących ze skutkami COVID-19.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)