Przekazanie ziemi a umowa dożywocia – jakie są zasady?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przekazanie ziemi a umowa dożywocia – jakie są zasady?

17.02.2020autor: Michał Czubak

Jesteś w posiadaniu gospodarstwa na podstawie umowy dożywocia, na której rodzice mieli ustanowioną służebność mieszkania i prawo dożywotniego użytkowania działki gruntu, ale chcesz ją przepisać na swoje dzieci? Sprawdź, co Ci wolno.

Z artykułu dowiesz się

  • z czym wiąże się umowa dożywocia?
  • jakie wyjście z sytuacji ma rolnik?
  • czy takie gospodarstwo można sprzedać?
Rodzice przekazali mi gospodarstwo na podstawie umowy dożywocia. Mieli w niej ustanowioną służebność mieszkania i prawo dożywotniego użytkowania działki gruntu. Od dawna z tej działki nie korzystają, a ja chciałbym przepisać ją na córkę i zięcia, aby się na niej pobudowali. Czy mogę to zrobić? - pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
r e k l a m a

Przekazanie ziemi a umowa dożywocia

Może Pan przekazać działkę, ale będzie ona nadal obciążona ograniczonym prawem rzeczowym, jakim jest użytkowanie. Zgodnie z art. 908 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia, obciążenia te należą do treści prawa dożywocia.

Przeniesienie własności

Artykuł 910 k.c. przewiduje, że przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie następuje z jednoczesnym obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia. Do tego obciążenia stosuje się przepisy o prawach rzeczowych ograniczonych. W razie zbycia nieruchomości obciążonej prawem dożywocia nabywca ponosi także odpowiedzialność za świadczenia objęte tym prawem.

Orzeczenie o zrzeczeniu

Jeżeli jednak rodzice już nie korzystają z działki i nie zamierzają robić tego w przyszłości, mogą złożyć oświadczenia o zrzeczeniu się swego prawa. Taką możliwość przewiduje art. 246 k.c., w myśl którego jeżeli uprawniony zrzeka się ograniczonego prawa rzeczowego, prawo to wygasa. Oświadczenie o zrzeczeniu się powinno być złożone właścicielowi rzeczy obciążonej. Jeśli było ono ujawnione w księdze wieczystej, do jego wygaśnięcia potrzebne jest wykreślenie z księgi. Wówczas oświadczenie o zrzeczeniu się trzeba sporządzić z podpisem poświadczonym notarialnie.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Zakup ziemi od osoby ubezwłasnowolnionej

Pytanie: W 2008 r. kupiłem ziemię, ale niedawno dowiedziałem się, że od 2004 r. sprzedający był całkowicie ubezwłasnowolniony. W zeszłym roku darowałem tę ziemię synowi, ale wkrótce wytoczono mi sprawę o unieważnienie wspomnianej umowy sprzedaży. Co mam w tej sytuacji zrobić?

czytaj więcej

Czy można wyłączyć ojca z dziedziczenia spadku po matce?

Wolą zmarłej osoby było przekazanie gospodarstwa dzieciom. Testamentu jednak nie sporządziła. Wdowiec po zmarłej kobiecie, z którą był w separacji, deklaruje, że będzie dochodził swoich praw. Czy dzieci będą musiały dzielić się z ojcem spadkiem?

czytaj więcej

Kto musi zadbać o stan melioracji, jeśli nie ma spółki wodnej?

Spółka wodna nie funkcjonuje, ale ktoś musi zająć się utrzymaniem i konserwacją urządzeń melioracji wodnych. Na kim w takiej sytuacji spoczywa ten obowiązek? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)