Z artykułu dowiesz się
- kiedy możliwe jest zrzeczenie się spadku?
- kiedy notariusz odmówi dokonanie czynności notarialnej?
- co zrobić w przypadku odmówienia dokonania czynności notarialnej?
Z artykułu dowiesz się
Artykuł 1048 Kodeksu cywilnego przewiduje, że spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Wśród prawników zdania na temat dopuszczalności zawarcia umowy zrzeczenia się prawa do zachowku są podzielone. Jednak Sąd Najwyższy w uchwale z 17 marca 2017 r. (sygn. akt: III CZP 110/16) uznał, że dopuszczalne jest zawarcie umowy zrzeczenia się prawa do zachowku na podstawie art. 1048 k.c.
Zgodnie z art. 81 Prawa o notariacie, notariusz odmawia dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem. Osobę, której odmówiono dokonania czynności notarialnej, poucza się o prawie i trybie zaskarżenia odmowy. Osoba ta w terminie tygodnia od dnia odmowy dokonania czynności notarialnej może żądać na piśmie sporządzenia i doręczenia uzasadnienia odmowy. Notariusz sporządza uzasadnienie w terminie tygodnia.
W myśl art. 83 § 1 ww. ustawy, na odmowę dokonania czynności notarialnej zainteresowany może wnieść zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notariusza. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem tego notariusza. Należy to zrobić w terminie tygodnia od dnia doręczenia uzasadnienia odmowy. Gdy zainteresowany nie zażądał w wyznaczonym terminie doręczenia uzasadnienia odmowy, termin biegnie od dnia, w którym dowiedział się on o odmowie.
Alicja Moroz
fot. Pixabay
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy