Czy można się zrzec części zachowku czy wyłącznie całości?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można się zrzec części zachowku czy wyłącznie całości?

20.09.2021autor: Alicja Moroz

Chciałem zawrzeć z ojcem umowę o zrzeczenie się prawa do zachowku. Notariusz stwierdził, że taka umowa może dotyczyć tylko całego spadku. Czy to prawda? Co mogę zrobić, jeżeli notariusz odmówi sporządzenia takiej umowy?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy możliwe jest zrzeczenie się spadku?
  • kiedy notariusz odmówi dokonanie czynności notarialnej?
  • co zrobić w przypadku odmówienia dokonania czynności notarialnej?

Kiedy możliwe jest zrzeczenie się spadku?

Artykuł 1048 Kodeksu cywilnego przewiduje, że spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Wśród prawników zdania na temat dopuszczalności zawarcia umowy zrzeczenia się prawa do zachowku są podzielone. Jednak Sąd Najwyższy w uchwale z 17 marca 2017 r. (sygn. akt: III CZP 110/16) uznał, że dopuszczalne jest zawarcie umowy zrzeczenia się prawa do zachowku na podstawie art. 1048 k.c.

r e k l a m a

Kiedy notariusz odmówi dokonanie czynności notarialnej?

Zgodnie z art. 81 Prawa o notariacie, notariusz odmawia dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem. Osobę, której odmówiono dokonania czynności notarialnej, poucza się o prawie i trybie zaskarżenia odmowy. Osoba ta w terminie tygodnia od dnia odmowy dokonania czynności notarialnej może żądać na piśmie sporządzenia i doręczenia uzasadnienia odmowy. Notariusz sporządza uzasadnienie w terminie tygodnia.

Co zrobić w przypadku odmówienia dokonania czynności notarialnej?

W myśl art. 83 § 1 ww. ustawy, na odmowę dokonania czynności notarialnej zainteresowany może wnieść zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notariusza. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem tego notariusza. Należy to zrobić w terminie tygodnia od dnia doręczenia uzasadnienia odmowy. Gdy zainteresowany nie zażądał w wyznaczonym terminie doręczenia uzasadnienia odmowy, termin biegnie od dnia, w którym dowiedział się on o odmowie.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Czy będzie pomoc dla rolników z upadłej spółdzielni ROTR Rypin?

Czy ministerstwo rolnictwa pomoże rolnikom z upadłej spółdzielni ROTR w Rypinie tak jak pomogło Bielmlekowi? Konkretnej odpowiedzi nie ma. Trwają analizy, sprawa jest delikatna a do tego dochodzi kwestia kończących się na ten cel pieniędzy budżetowych.  

czytaj więcej

Ceny w supermarketach są nawet 10-krotnie wyższe od tego za ile sprzedaje rolnik

U rolnika tanio, w sklepie drogo. Dlaczego tak jest? To mieszkańcom Warszawy wyjaśniali dziś działacze AgroUnii. Zaprezentowali im bazarek z warzywami zatytułowany "Kraj Chorych Cen". Zobacz film i fotorelację z tego wydarzenia!

czytaj więcej

Stan wyjątkowy: wojsko niszczy pola rolnikom. Kto za to zapłaci?

Rolnicy z przygranicznego pasa objętego stanem wyjątkowym nie mają łatwego życia. Nie dość, że myśliwi nie chcą szacować szkód łowieckich, to jeszcze wojsko, przy budowie płotu, rozjeżdża pola i łąki. A rekompensat za te straty rząd na razie nie przewidział. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)