Czy można odzyskać gospodarstwo po rodzicach, które przejęło państwo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można odzyskać gospodarstwo po rodzicach, które przejęło państwo?

03.08.2022autor: dr Aneta Suchoń

Rodzice przekazali w 1984 r. nieodpłatnie gospodarstwo państwu w zamian za rentę inwalidzką. Byłam wtedy jeszcze niepełnoletnia, a brat pracował poza rolnictwem. Rodzice nie żyją od wielu lat. Czy możemy odzyskać gospodarstwo albo otrzymać odszkodowania?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy może dojść do zwrotu przejętego przez państwo gospodarstwa?
  • Kiedy decyzja o przejęciu gospodarstwa może zostać uznana za nieważną?

Kiedy może dojść do zwrotu przejętego przez państwo gospodarstwa?

Zwrot gospodarstwa albo otrzymanie odszkodowania mogłoby nastąpić tylko wówczas, gdyby decyzja naczelnika gminy o przejęciu na własność państwa gospodarstwa została uznana za nieważną.

r e k l a m a

Kiedy decyzja o przejęciu gospodarstwa może zostać uznana za nieważną?

Zgodnie z art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Organem właściwym do rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nieważności jest minister rolnictwa. Od decyzji ministra przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jeżeli jednak decyzja o przejęciu gospodarstwa była zgodna z obowiązującymi przepisami, nie ma szans na stwierdzenie jej nieważności.

Przekazania gospodarstwa jednym z warunków nabycia prawa do emerytury lub renty

Przekazanie gospodarstwa przez Pani rodziców nastąpiło na podstawie przepisów ustawy z 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, uchylonej przez obecnie obowiązującą ustawę z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jednym z warunków nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej – w myśl pierwszej z wymienionych ustaw – było przekazanie gospodarstwa następcy lub państwu.

Artykuł 48 tejże ustawy przewidywał, że następcą rolnika mogła być osoba, która:

  • miała pełną zdolność do czynności prawnych, czyli była pełno­letnia,

  • nie przekroczyła 55 lat,

  • nie była inwalidą I lub II grupy albo inwalidą III grupy całkowicie niezdolnym do pracy w gospodarstwie rolnym i pracowała w przekazywanym gospodarstwie po ukończeniu 16. roku życia co najmniej od 5 lat.

W myśl natomiast art. 52 ustawy, państwo przejmowało gospodarstwo rolne na wniosek rolnika, który nie miał następcy spełniającego warunki przewidziane w ustawie lub następca odmówił przejęcia gospodarstwa i nie mógł lub nie chciał przekazać go innej osobie.

Z tego, co Pani pisze, wynika, że rodzice nie mieli następców spełniających podane wyżej warunki. Mogli więc przekazać gospodarstwo tylko państwu. Wszystko wskazuje zatem na to, że decyzja o przejęciu gospodarstwa na włas­ność państwa była zgodna z obowiązującym wówczas prawem.

Aneta Suchoń

fot. I. Oleszczyński

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kolekcja odmian jabłoni i gruszy – gospodarstwo Huberta w Rembertowie

Gospodarstwo Huberta Filipiaka w Rembertowie koło Tarczyna wyróżnia pokaźna kolekcja odmian jabłoni i grusz oraz to, że najstarsze drzewa mają nawet do 70 lat. Na taki stan rzeczy wpłynął sposób prowadzenia sadów przez przodków pana Huberta, którzy nie usuwali całych kwater danej odmiany, tylko w miejsca po drzewach, które wypadły, sadzili nowe.

czytaj więcej

Gospodarstwo sadownicze w Nojewe - jedynym ratunkiem karczowanie?

Na terenie gospodarstwa w miejscowości Nojewo woj. wielkopolskie Rafał zajmuje się uprawą czereśni oraz jabłoni. Jabłka niestety są systematycznie karczowane przez sytuację rynkową, a w przyszłości planowane jest całkowite pozbycie się tych drzew owocowych.

czytaj więcej

Duże gospodarstwo, duże maszyny

Rodzinna firma Leszka Dydyny inwestuje w sprzęt marki John Deere od 1996 r. Teraz postawiła na kombajn serii X9 - to już ich piąta maszyna amerykańskiego giganta.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)