Z artykułu dowiesz się
- Kiedy może dojść do zwrotu przejętego przez państwo gospodarstwa?
- Kiedy decyzja o przejęciu gospodarstwa może zostać uznana za nieważną?
Z artykułu dowiesz się
Zwrot gospodarstwa albo otrzymanie odszkodowania mogłoby nastąpić tylko wówczas, gdyby decyzja naczelnika gminy o przejęciu na własność państwa gospodarstwa została uznana za nieważną.
Zgodnie z art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Organem właściwym do rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nieważności jest minister rolnictwa. Od decyzji ministra przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jeżeli jednak decyzja o przejęciu gospodarstwa była zgodna z obowiązującymi przepisami, nie ma szans na stwierdzenie jej nieważności.
Przekazanie gospodarstwa przez Pani rodziców nastąpiło na podstawie przepisów ustawy z 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, uchylonej przez obecnie obowiązującą ustawę z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jednym z warunków nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej – w myśl pierwszej z wymienionych ustaw – było przekazanie gospodarstwa następcy lub państwu.
Artykuł 48 tejże ustawy przewidywał, że następcą rolnika mogła być osoba, która:
miała pełną zdolność do czynności prawnych, czyli była pełnoletnia,
nie przekroczyła 55 lat,
nie była inwalidą I lub II grupy albo inwalidą III grupy całkowicie niezdolnym do pracy w gospodarstwie rolnym i pracowała w przekazywanym gospodarstwie po ukończeniu 16. roku życia co najmniej od 5 lat.
W myśl natomiast art. 52 ustawy, państwo przejmowało gospodarstwo rolne na wniosek rolnika, który nie miał następcy spełniającego warunki przewidziane w ustawie lub następca odmówił przejęcia gospodarstwa i nie mógł lub nie chciał przekazać go innej osobie.
Z tego, co Pani pisze, wynika, że rodzice nie mieli następców spełniających podane wyżej warunki. Mogli więc przekazać gospodarstwo tylko państwu. Wszystko wskazuje zatem na to, że decyzja o przejęciu gospodarstwa na własność państwa była zgodna z obowiązującym wówczas prawem.
Aneta Suchoń
fot. I. Oleszczyński
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy