Z artykułu dowiesz się
- ile kół wiejskich może mieć siedzibę na terenie jednej wsi?
- kto może zostać członkiem Koła Gospodyń Wiejskich?
- czy można mieć członkostwo w więcej niż jednym KGW?
Z artykułu dowiesz się
Według ustawy z 9 listopada 2018 o kołach gospodyń wiejskich, na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno koło gospodyń wiejskich. Koła mogą mieć siedzibę i działać także na terenach sołectw położonych w granicach administracyjnych miast oraz miast do 5 tys. mieszkańców. Z kolei terenem działalności koła gospodyń wiejskich jest jedna bądź więcej wsi.
Członkiem koła gospodyń wiejskich ma prawo być każda osoba, która ukończyła lat 18, zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Za zgodą przedstawicieli ustawowych w działalności koła mogą brać także udział osoby, które ukończyły 13. rok życia. Zezwala im się również na tworzenie młodzieżowych i dziecięcych organizacji wspomagających realizację celów koła.
Co ważne: jednocześnie można być członkiem tylko jednego koła gospodyń wiejskich. Według ustawy z 9 listopada 2018 o kołach gospodyń wiejskich, szczegółowe zasady i warunki wstępowania do kół gospodyń wiejskich i występowania z nich określają statuty kół. Statut może przewidywać dodatkowe wymogi dla członków koła.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot.
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy