Czy KRUS może wykluczyć rolnika z ubezpieczenia społecznego, bo przebywał za granicą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy KRUS może wykluczyć rolnika z ubezpieczenia społecznego, bo przebywał za granicą?

06.06.2022autor: Alicja Moroz

Złożyłem wniosek o zasiłek chorobowy, ale KRUS odmówił mi jego przyznania i jednocześnie wykluczył mnie z ubezpieczenia z mocą wsteczną od 2019 r. Uzasadniono to tym, że przebywałem w Niemczech i wykonywałem tam pracę zawodową, a więc nie prowadziłem działalności rolniczej. Czy ta decyzja jest zgodna z prawem? W moim imieniu na co dzień doglądał gospodarstwa ojciec, ale ja podejmowałem wszelkie decyzje jego dotyczące i przysyłałem pieniądze na zakup środków do produkcji rolnej. Przyjeżdżałem też kilka razy w roku do domu. Czytałem kiedyś w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, że prowadzenie gospodarstwa wcale nie oznacza, że trzeba zamieszkiwać na jego terenie i pracować fizycznie.

Z artykułu dowiesz się

  • czy rolnik może stale przebywać za granicą?
  • rolnik na emigracji zawodowej może prowadzić gospodarstwo w kraju?
  • na czym polega prowadzenie działalności rolniczej?

Czy rolnik może stale przebywać za granicą?

To prawda, że rolnik może prowadzić gospodarstwo, również zarządzając nim, ale nie wtedy, gdy przebywa stale za granicą. Tak wynika z definicji rolnika zawartej w art. 6 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z tym przepisem pod pojęciem rolnika rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

r e k l a m a

Na czym polega prowadzenie działalności rolniczej?

W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że posiadacz gospodarstwa rolnego nie przestaje być rolnikiem w rozumieniu art. 6 pkt 1 ww. Ustawy z powodu czasowej nieobecności w swym gospodarstwie, jeżeli nie utracił jego posiadania i nie doprowadził do zaprzestania działalności rolniczej. Prowadzenie działalności rolniczej polega na wykonywaniu pracy w gospodarstwie lub wykonywaniu innych zwykłych czynności związanych z prowadzeniem takiej działalności.

Nie musi to być praca fizyczna. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 30 maja 1988 r. (sygn. akt: III UZP 8/88), wpisanej do księgi zasad prawnych, za działalność rolniczą można też uznać np. zarządzanie gospodarstwem. Powinno ono mieć charakter zawodowej, stałej, osobistej i realizującej interesy posiadacza gospodarstwa działalności rolniczej. Nie jest konieczna stała obecność rolnika w gospodarstwie. Możliwe jest takie zorganizowanie pracy, by gospodarstwo rolne funkcjonowało także podczas jego nieobecności. Konieczne jest jednak zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Rolnik na emigracji zawodowej może prowadzić gospodarstwo w kraju?

W orzecznictwie utrwalone jest stanowisko, że warunek ten nie wyklucza możliwości wyjazdów rolnika za granicę. Nie można jednak uznać, że rolnik prowadzi działalność rolniczą, jeśli stale przebywa za granicą, pracuje tam i tylko sporadycznie przyjeżdża do kraju. Właściciel gospodarstwa nie prowadzi działalności rolniczej, gdy długotrwale zamieszkuje za granicą i tam wykonuje pracę zarobkową, a do Polski przyjeżdża tylko okazjonalnie. Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 28 stycznia 2009 r. (sygn. akt: I UK 202/08).

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

28-latek miał odebrać od rolnika padłe świnie, a uciekł z kosiarką

Lubelscy policjanci postawili zarzut kradzieży kosiarki spalinowej – traktorka o wartości 3 tysiące złotych. 28-latek przyjechał do gospodarstwa po martwą świnię, ale zamiast niej wyjechał z niego z kradzioną kosiarką.

czytaj więcej

20 najlepszych rolników otrzymało tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku

20 rolników z terenu Wielkopolski w niedzielę 5 czerwca w Sali Ziemi MTP odebrało statuetki Siewców konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021.

czytaj więcej

Rolnik zamiast doić krowy, musi chodzić po sądach. Przez słupy energetyczne

Zamiast normalnie i spokojnie gospodarować na ziemi, dbać o dobrostan stada bydła, Wacław Blinstrub, rolnik z gminy Wałbrzych, musi przemierzać sądowe korytarze, oglądać sale rozpraw i studiować prawo. Wszystkiemu winne słupy energetyczne stojące na jego polu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)