Czy emerytowi należy się odszkodowanie z ubezpieczenia OC rolnika?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy emerytowi należy się odszkodowanie z ubezpieczenia OC rolnika?

03.09.2022autor: dr Aneta Suchoń

Czy emerytowi przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia OC rolnika, jeśli uległ on wypadkowi w gospodarstwie należącym do syna?

Z artykułu dowiesz się

  • W jakiej sytuacji wypłacane jest odszkodowanie z OC rolników?
  • Jakich sytuacji nie obejmuje ubezpieczenie OC rolników?
  • Czy emeryt może dostać odszkodowanie z ubezpieczenia OC rolnika-syna?

– Mój mąż, który jest na emeryturze, uległ wypadkowi na terenie gospodarstwa rolnego mojego syna. Zastanawiam się, czy przysługuje mu odszkodowanie z ubezpieczenia OC syna? – chciałaby wiedzieć jedna z Czytelniczek Tygodnika Poradnika Rolniczego. 

r e k l a m a

W jakiej sytuacji wypłacane jest odszkodowanie z OC rolników?

Kwestie ubezpieczenia OC rolników reguluje art. 50 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych (...). Według niego z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego.

Chodzi o szkodę będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Przepis ten stosuje się również, jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych, będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa.

W wyroku z dnia 25 stycznia 2018 r. (sygn. akt: I ACa 1147/17) Sąd Apelacyjny w Krakowie wskazał, że posiadanie gospodarstwa rolnego należy rozumieć szeroko. Pojęcie to obejmuje również czynności związane z prowadzoną działalnością rolniczą. Zdaniem sądu kluczowe dla określenia zakresu ubezpieczenia OC rolników jest użycie przez ustawodawcę w powyższym przepisie sformułowania „szkoda związana z posiadaniem gospodarstwa rolnego”.

Jakich sytuacji nie obejmuje ubezpieczenie OC rolników? 

Ubezpieczenie nie obejmuje zatem całej odpowiedzialności cywilnej osób objętych ubezpieczeniem. Przedmiotem ubezpieczenia jest jedynie konkretny wycinek tej odpowiedzialności. Sąd wskazał, iż odpowiedzialność za szkody związane z posiadaniem gospodarstwa rolnego oznacza, że ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za szkody związane z inną sferą aktywności życiowej osoby ubezpieczonej. Chodzi tu o szkody związane z prowadzeniem przez ubezpieczonego innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza czy też ze sferą jego życia prywatnego.

Czy emeryt może dostać odszkodowanie z ubezpieczenia OC rolnika-syna?

Jeżeli Pani mąż uległ wypadkowi na terenie gospodarstwa, a szkoda została wyrządzona w związku z posiadaniem przez Pani syna gospodarstwa rolnego, np. z uwagi na pozostawione urządzenia, zwierzęta hodowlane, to wtedy zakład ubezpieczeń powinien wypłacić odszkodowanie. Jeżeli nie będzie chciał zapłacić odszkodowania albo zaproponuje niską kwotę, pozostaje droga sądowa.

Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. OSP Sanniki

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ubezpieczenie upraw z dopłatą - jak działa i dlaczego jest z tym problem?

Na stronie internetowej ARiMR pojawiła się informacja, iż rolnicy, którzy w tegorocznej kampanii ubiegali się o przyznanie płatności bezpośrednich, do 30 września 2022 r. mogą składać wnioski o przekazanie części pieniędzy z przysługujących im dopłat na obowiązkowe ubezpieczenie upraw rolnych. Wielu rolników nie bardzo wie, o co w tym komunikacie chodzi, tym bardziej że będąc w ferworze finalizowania żniw, zasiewów rzepaku i wykopków, nie myślą jeszcze o ubezpieczaniu upraw na zimę.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)