Czy dziecko może jednocześnie dostać spadek po ojcu i rentę rodzinną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dziecko może jednocześnie dostać spadek po ojcu i rentę rodzinną?

16.12.2020autor: Michał Czubak

Zmarł mój zięć. Jego córka, a moja wnuczka uczy się w liceum i ma zamiar studiować. Zięć prowadził gospodarstwo rolne. Kto dziedziczy po zięciu? Czy wnuczce należy się renta rodzinna?

Z artykułu dowiesz się

  • kto dziedziczy spadek po zmarłym?
  • komu przysługuje renta rodzinna?
  • jacy członkowie rodziny są uprawnieni do pobierania renty rodzinnej?



Kto dziedziczy spadek po zmarłym?

Według art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zatem Pani córka i wnuczka dziedziczą po połowie spadku.

Artykuł 29 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego:

  • emeryta lub rencisty mającego ustalone prawo do emerytury albo renty rolniczej z ubezpieczenia,
  • ubezpieczonego, który w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy (przyjmuje się, że był on całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym).
r e k l a m a

Komu przysługuje renta rodzinna?

Z kolei art. 30 ww. ustawy określa, że renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który m.in. podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres, np. 5 lat, jeżeli całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym powstała w wieku powyżej 30 lat.

Jacy członkowie rodziny są uprawnieni do pobierania renty rodzinnej?

Do renty rodzinnej są uprawnieni następujący członkowie rodziny zmarłego:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełno­letności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
  • małżonek (wdowa, wdowiec),
  • rodzice – jeżeli spełniają warunki do uzyskania takiej renty w myśl przepisów emerytalnych.

Kiedy wnuczka otrzyma rentę rodzinną?

Wnuczka może otrzymywać rentę rodzinną do 25. roku życia, jednak tylko gdy będzie kontynuowała naukę w szkole, czyli studiowała.

Według art. 32 ww. ustawy, wypłata renty rodzinnej przysługującej osobie pełnoletniej ulega zawieszeniu, jeżeli uprawniony prowadzi działalność rolniczą. Uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał jej prowadzenia, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa. Za zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej uznaje się również dzierżawę gruntów na podstawie umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat, której zawarcie potwierdził wójt (art. 28 ust. 4).

Zatem wnuczka powinna złożyć wniosek o rentę rodzinną do KRUS, a grunty rolne oddać w dzierżawę.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ogromny spadek eksportu jabłek z Białorusi do krajów byłego Związku Radzieckiego

W okresie od stycznia do września tego roku eksport jabłek z Białorusi do krajów byłego Związku Radzieckiego spadł o 2/3 - podaje belsat.eu powołując się na dane Biełstatu (odpowiednik polskiego GUS-u).

czytaj więcej

Mocny spadek eksportu zagęszczonego soku jabłkowego

W sezonie 2019/20 od lipca do czerwca polski eksport zagęszczonego soku jabłkowego zmalał o 29,5 proc. r/r w ujęciu wolumenowym, a jego wartość zmniejszyła się o 26,7 proc. r/r – wynika z najnowszej analizy Banku PKO BP „AgroNawigator”.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)