Czy dopłaty do nawozów będą tylko do 50 ha czy też na większy areał?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dopłaty do nawozów będą tylko do 50 ha czy też na większy areał?

29.03.2022autor: Kamila Szałaj

Dopłaty do nawozów mają być przyznane maksymalnie do 50 ha w jednym gospodarstwie. Jednak samorząd rolniczy uważa, że limit ten zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Polski, dlatego domaga się jego zwiększenia do 300 ha. 

Już niedługo KE powinna przesłać rządowi oficjalną zgodę na uruchomienie dopłat do nawozów dla polskich rolników. Wtedy ruszy też nabór wniosków o tę pomoc. 

r e k l a m a

Rolnicy: limit dopłat do nawozów 50 ha za mały

Środowisko rolnicze zwraca jednak uwagę, że pomoc w wysokości 500 zł/ha jest niewystraczająca przy tak wysokich cenach nawozów. Za niesprawiedliwe uznają też fakt, że dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha w jednym gospodarstwie. 

- A co z większymi gospodarstwami, które też poniosły olbrzymie koszty na zakup nawozów? – pytają rolnicy.

Samorząd rolniczy: dopłaty do nawozów powinny przysługiwać do 300 ha

Dlatego samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zwiększenie powierzchni, do której może przysługiwać dopłata do zakupionych nawozów. Zdaniem Wiktora Szumlewicza, szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych, pułap powinien być dużo większy i wynosić 300 ha.

- Limit, polegający na tym, że dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha w jednym gospodarstwie, jest zdecydowanie niewystarczający, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla Polski. Zarząd Krajowej Rady wystąpił o zwiększenie kwoty dotacji oraz przyznanie dofinansowania do powierzchni 300 ha, zgodnie z konstytucyjną definicją gospodarstwa rodzinnego – informuje KRIR.

Dopłaty do nawozów. Ile pieniędzy dostaną rolnicy?

Stawka pomocy ma wynosić: 

  • do 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączenie łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych;
  • do 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. 

Z pomocy zostały wyłączone powierzchnie łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, do których jest przyznawana płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna.

Jak wyliczyć dopłaty do nawozów?

Wysokość pomocy ma być ustalana jako iloczyn ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego) i różnicy ceny wynikającej z faktur zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 w porównaniu do ceny z faktur z okresu 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r.

Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku, pod uwagę będzie brana średnia cena ogłoszona przez ministra rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.

oprac. ksz, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak pomóc rolnikom w zakupie nawozów? Samorząd rolniczy ma pomysł

Samorząd rolniczy ma pomysł, jak pomóc rolnikom w zakupie bardzo drogich nawozów. Swoją propozycję przedstawił już ministrowi rolnictwa. Na czym polega? Czy uda się ją zrealizować? 

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie: są dodatkowe pieniądze dla rolników. Jak je uzyskać?

W tym roku w ramach dopłat bezpośrednich rolnicy mogą ubiegać się o dodatkową płatność. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać te pieniądze?

czytaj więcej

Nawóz z czerwca 2021, cena z marca 2022. Kto zarabia na rolnikach?

Rolnicy łapią się za głowę. Kupują saletrę za 4000 zł/t, a przyjeżdża do nich towar z datą produkcji 06.2021. Wtedy nawóz ten był trzy razy tańszy! Jak to możliwe, że tak zdrożał, leżąc na magazynie? Kto i jak się bogaci kosztem rolnika?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)