Jak pomóc rolnikom w zakupie nawozów? Samorząd rolniczy ma pomysł
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak pomóc rolnikom w zakupie nawozów? Samorząd rolniczy ma pomysł

31.03.2022autor: Kamila Szałaj

Samorząd rolniczy ma pomysł, jak pomóc rolnikom w zakupie bardzo drogich nawozów. Swoją propozycję przedstawił już ministrowi rolnictwa. Na czym polega? Czy uda się ją zrealizować? 

"Za 30 ton jabłek mogę kupić tylko jedną tonę saletry"

Bardzo wysokie ceny nawozów powodują, że wielu rolników nie wysieje w tym roku pełnych dawek. W większości gospodarstw nawożenie będzie ograniczone do minimum. To oczywiście przełoży się na wysokość i jakość plonu. Ale trudno się dziwić takim decyzjom, skoro ceny saletry dochodzą nawet do 6300 zł/t (cena z 31.03. 22. u dystrybutora z okolic Grójca).

- We wrześniu sypałem jabłka na przemysł po 20 gr/kg. To oznacza, że za 30 ton jabłek mogę kupić najwyżej jedną tonę saletry. Przecież to jakiś ponury żart. Dlatego w tym roku nie będę siał nawozów – mówi nam sadownik z okolic Warki.  

r e k l a m a

Rolnicy ograniczyli nawożenie, więc plony będą niższe

Z kolei pan Jerzy, producent zbóż i ziemniaków spod Płońska przyznaje, że w tym sezonie ogranicza nawożenie do minimum.

- Podałem trochę azotu oziminom na start i na tym koniec. Ziemniaki też trochę dostaną, a zresztą w tym roku wysadzę ich dużo mniej. Koszty ich produkcji poszły niesamowicie w górę, a chętnych na zakup brakuje. Ceny są więc marne. A ja mam już dość stania na Broniszach po dwie doby, żeby sprzedać 150 worków – mówi nam rolnik.

Niestety, drastyczna drożyzna środków produkcji odbije się za chwilę na cenach żywności. Już teraz analitycy przewidują, że za chleb zapłacimy niebawem 10-12 zł.

Szmulewicz: zakłady azotowe powinny sprzedawać nawozy z odroczonym terminem płatności

Żeby zminimalizować te dramatyczne skutki wysokich cen nawozów, samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, aby zakłady azotowe sprzedawały rolnikom nawozy z opóźnionym terminem płatności. Rolnicy mieliby uregulować należności do końca sierpnia 2022 roku.

- Termin wcale nie jest długi. To raptem kilka miesięcy. A jeśli ceny zbóż i rzepaku będą tak wysokie, jak obecnie, rolników będzie stać na oddanie pieniędzy. Należy udzielić firmom nawozowym gwarancji kredytowych, by mogły sprzedawać nawozy z odroczoną płatnością – wyjaśnia w rozmowie z nami Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

I dodaje, że konieczne jest jak najszybsze udzielenie rolnikom pomocy do zakupu nawozów ponieważ właśnie zastosowanie nawozów w okresie wiosennym decyduje o wysokości uzyskanych plonów.

Umowa z Elewarrem zabezpieczeniem dla odroczonych płatności za nawozy

Szef izb rolniczych zaproponował też, by zabezpieczeniem dla tych transakcji były umowy na zakup zboża, rzepaku i kukurydzy z Elewarrem.

- Rolnicy, którzy zdecydowali się na zakup nawozów niezbędnych do właściwego prowadzenia upraw musieli skorzystać z dodatkowych kredytów. Przedstawiona sytuacja może doprowadzić do spadku plonów a także do pogorszenia sytuacji finansowej gospodarstw rolnych - ocenia Szmulewicz.

 Więcej o propozycjach pomocy dla polskich rolników dowiesz się z poniższego wywiadu.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krajowy Plan Strategiczny: właściciele gospodarstw do 50 ha będą pokrzywdzeni?

Krajowy Plan Strategiczny budzi liczne wątpliwości organizacji rolniczych, które nie ukrywają, że choć brały udział w opiniowaniu KPS, ich uwagi nie zostały uwzględnione. Dolnośląska Izba Rolnicza wskazuje, że nowe założenia mogą doprowadzić do obniżenia wydajności produkcji i obniżenia dochodów rolników.

czytaj więcej

Ceny nawozów azotowych spadną do 1900 zł! Polskie firmy wdrażają innowacje

Ceny nawozów spadną nawet o 300 proc. i to w bardzo krótkim czasie. Jeszcze tej wiosny będzie można kupić saletrę po 1900 zł/t! Jak to możliwe? 

czytaj więcej

Agrochem po 7 dniach znów podniósł ceny nawozów. "Sprzedałem ciągnik, by kupić polifoskę"

Agrochem Puławy, dystrybutor Grupy Azoty, po kilku dniach od publikacji poprzedniego cennika znów podniósł ceny nawozów wieloskładnikowych. Podwyżki zwalają z nóg. - Musiałem sprzedać jeden ze swoich ciągników, by kupić nawozy - żali nam się rolnik z Mazowsza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)