Czy darowane grunty rolne można od razu oddać w dzierżawę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy darowane grunty rolne można od razu oddać w dzierżawę?

16.12.2019

Czy można przekazać ziemię rolną członkowi rodziny np. dziecku, które nie jest rolnikiem? Jeśli tak, to czy osoba obdarowana ziemią musi prowadzić gospodarstwo czy może od razu sprzedać lub oddać w dzierżawę tę ziemię rolną? Czy można wydzierżawić tę ziemię po farmę fotowoltaiczną?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy można darować grunty rolne dziecku, które nie jest rolnikiem? 
  • Czy osoba obdarowana ziemią może ją sprzedaż lub wydzierżawić? 

Czy mogę darować kilka hektarów gruntów rolnych córce, która jest żoną rolnika? Jest ona ubezpieczona jako domownik, lecz nie ma wykształcenia rolniczego. Czy córka będzie mogła od razu wydzierżawić te grunty pod farmę fotowoltaiczną? 

 

Odpowiedzi udzieliła prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń, ekspertka z zakresu prawa rolnego, która współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.  

 

r e k l a m a

Czy można darować grunty rolne dziecku, które nie jest rolnikiem?

W pytaniu poruszył Pan kilka kwestii. Przede wszystkim może Pan przekazać nieruchomości rolne objęte ustawą z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR) także w przypadku, gdy córka nie spełnia przesłanek rolnika indywidualnego. Według art. 2a UKUR nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny. Zasada ta nie dotyczy jednak nabycia nieruchomości rolnej m.in. przez osobę bliską zbywcy, czyli dzieci. 

 

Czy osoba obdarowana ziemią może ją sprzedaż lub wydzierżawić? 

Natomiast córka ma, co do zasady,  obowiązek prowadzenia działalności rolniczej na tych gruntach. Nabywca nieruchomości rolnej jest bowiem zobowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. 

W przypadku natomiast osoby fizycznej – prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie powyższym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

 

KOWR może zgodzić się na szybszą zmianę własności gruntów rolnych

Jednocześnie ustawa wskazuje, że dyrektor KOWR może wyrazić zgodę na wcześniejsze przeniesienie własności. Zrobi to na wniosek nabywcy nieruchomości w przypadkach uzasadnionych jego ważnym interesem lub interesem publicznym. Organem wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, jest tutaj minister rolnictwa. 

 

Jak uzasadnić prośbę do KOWR o zgodę na oddanie ziemi w dzierżawę? 

Reasumując, po przekazaniu gruntów rolnych na podstawie umowy darowizny córka może wystąpić z wnioskiem do KOWR o wyrażenie zgody na oddanie w dzierżawę części gruntów na potrzeby farmy fotowoltaicznej.
Takie działanie może uzasadnić względami finansowymi oraz koniecznością zwiększania ilości energii odnawialnej w konsumpcji ogólnej energii, co wynika np. z dyrektyw unijnych.  

 

Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
Fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Komu należą się dopłaty bezpośrednie po zmarłym członku rodziny?

Pytanie: Wuj zmarł po złożeniu wniosku o dopłaty, ale przed wydaniem w tej sprawie decyzji. Czy jego spadkobiercom przysługują te dopłaty?

czytaj więcej

Czy wydzierżawienie ziemi rolnej pod farmę fotowoltaiczną grozi wyłączeniem z KRUS?

Czy dzierżawa ziemi pod panele fotowoltaiczne może być uznawana za działalność pozarolniczą? Czy wydzierżawienie części ziemi pod panele fotowoltaiczne i osiągnięcie określonego dochodu, będzie skutkowało wyłączeniem z KRUS-u?

czytaj więcej

W jaki sposób można wyłączyć grunty z produkcji rolnej?

Posiadając grunty rolne można postarać się o odrolnienie działki, czyli wyłączenie jej z produkcji rolnej i wykorzystanie w innym celu, na przykład budowlanym. Gdzie trzeba się udać, aby uzyskać zgodę na zmianę przeznaczenia posiadanych gruntów? Czy wiąże się to z opłatami?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)