Komu należą się dopłaty bezpośrednie po zmarłym członku rodziny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komu należą się dopłaty bezpośrednie po zmarłym członku rodziny?

23.02.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Wuj zmarł po złożeniu wniosku o dopłaty, ale przed wydaniem w tej sprawie decyzji. Czy jego spadkobiercom przysługują te dopłaty?

Odpowiedź: Przepisy art. 27 ustawy z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (DzU z 2018 r., poz. 1312 t.j.) regulują problem sukcesji dopłat w ramach systemu w przypadku śmierci rolnika.

Z punktu widzenia zadanego pytania istotna jest chwila śmierci rolnika. Zgodnie z przywołanym art. 27, w przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich do dnia doręczenia decyzji w sprawie, płatności bezpośrednie przysługują spadkobiercy, jeśli grunty objęte wnioskiem o przyznanie płatności obszarowych były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek i spełnia on warunki do przyznania danej płatności.

W przypadku spełnienia powyższych kryteriów spadkobierca rolnika winien złożyć wniosek w terminie 7 miesięcy od dnia otwarcia spadku (śmierci rolnika) i wstępuje do toczącego się postępowania na jego miejsce. Do wniosku załączyć należy prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.

W przypadku, gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, należy złożyć zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku lub kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez sąd lub notariusza, albo upoważnionego pracownika Agencji. We wniosku do ARiMR należy także podać numer identyfikacyjny gospodarstwa lub kopię wniosku o wpis do ewidencji producentów.

Wreszcie, gdy uprawnionych do nabycia spadku po rolniku jest więcej spadkobierców, spadkobierca wstępujący do postępowania w sprawie o przyznanie płatności bezpośrednich będzie zobowiązany złożyć oświadczenia pozostałych spadkobierców rolnika o wyrażeniu zgody na wstąpienie tego spadkobiercy na miejsce rolnika i przyznanie mu tych płatności.

adwokat Mikołaj Pomin
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2020: Oświadczenia można składać w ARiMR od 2 marca

Podobnie jak w poprzednich latach także i w tym roku rolnicy prowadzący małe gospodarstwa również w tym roku będą mogli złożyć zamiast e-wniosku o dopłaty bezpośrednie papierowe oświadczenie potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego. Ale uwaga - jest zmiana terminu ich składania!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Powstała koalicja 8 państw, które chcą wyrównania dopłat bezpośrednich

Na zaproszenie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego do Warszawy przyjechał dziś siedmiu ministrów rolnictwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Szefowie resortów rolnictwa podpisali dziś deklarację w sprawie finansowania WPR, w tym wyrównania płatności bezpośrednich.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie i pomoc suszowa 2019 – ile ARiMR wypłaciła pieniędzy?

Temat wypłaty płatności bezpośrednich i pomocy suszowej za 2019 rok wzbudza wśród rolników wiele emocji. Po dwóch trudnych latach w rolnictwie wielu gospodarzy czeka na pieniądze z ARiMR jak na zbawienie. Kiedy mogą się spodziewać pieniędzy na kontach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)