Czy wydzierżawienie ziemi rolnej pod farmę fotowoltaiczną grozi wyłączeniem z KRUS?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy wydzierżawienie ziemi rolnej pod farmę fotowoltaiczną grozi wyłączeniem z KRUS?

06.01.2020

Czy dzierżawa ziemi pod panele fotowoltaiczne może być uznawana za działalność pozarolniczą? Czy wydzierżawienie części ziemi pod panele fotowoltaiczne i osiągnięcie określonego dochodu, będzie skutkowało wyłączeniem z KRUS-u?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy wydzierżawiając część gruntów pod panele fotowoltaiczne można stracić ubezpieczenie w KRUS-ie?
  • Czy taka dzierżawa gruntów jest uznawana za działalność pozarolniczą?
"Zamierzam wydzierżawić część ziemi rolnej pod farmę fotowoltaiczną. Czy po przekroczeniu określonego pułapu dochodów z tego tytułu mogę zostać wyłączony z ubezpieczenia w KRUS? Czytałem w Waszym Tygodniku artykuł na temat umów dzierżawy z firmami fotowoltaicznymi, ale ten temat nie był tam poruszony" - z takim pytaniem zwrócił się jeden z naszych Prenumeratorów.
r e k l a m a

Wydzierżawienie części gruntów pod fotowoltaikę nie będzie skutkowało wyłączeniem z KRUS-u

Jeżeli wydzierżawi Pan część posiadanej ziemi pod farmę fotowoltaiczną, a na pozostałej części będzie Pan nadal prowadzić działalność rolniczą, nie grozi Panu wyłączenie z KRUS.

Zgodnie z art.5a Ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników może to nastąpić w przypadku prowadzenia przez osobę objętą tym ubezpieczeniem pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli należny podatek dochodowy za poprzedni rok podatkowy od przychodów z tej działalności przekroczy kwotę graniczną podawaną co roku Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Za rok 2019 wynosi ona 3454 zł.

Dzierżawa gruntów nie jest działalnością pozarolniczą

Uzyskiwanie dochodów z dzierżawy nie jest tożsame z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej. Pod pojęciem tym w świetle ww. Ustawy  rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na terytorium Polski przez osoby fizyczne na podstawie przepisów Ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Należy dodać, że w myśl art. 10 Ustawy z 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznym, pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa i inne umowy o podobnym charakterze stanowią odrębne źródła przychodów. Nie ma więc żadnych podstaw do obaw, że może Pan zostać wyłączony z ubezpieczenia rolniczego z powodu wydzierżawienia ziemi.
Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
Zdjęcie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

O ile wzrosną emerytury i renty rolnicze od marca 2020 roku?

Od 1 marca 2020 roku KRUS będzie wypłacać wyższe renty i emerytury rolnicze. To efekt waloryzacji tych świadczeń. Jakiej emerytury czy renty może spodziewać się rolnik i jego bliscy?

czytaj więcej

Skrócenie umowy dzierżawy. Czy jest to możliwe?

Rolnik na dzierżawionej ziemi chce prowadzić uprawy, ale właściciel już oferuje sprzedaż działek. Ma nawet warunki zabudowy. Rolnik obawia się, że w konsekwencji tego straci możliwość dzierżawienia, pomimo że ma umowę z właścicielem ważną przez lata.

czytaj więcej

Termin uiszczenia opłaty planistycznej za sprzedaż gruntu rolnego

Czy sprzedając część działki rolnej, która w planie zagospodarowania przestrzennego nie jest wykorzystywana na działalność rolniczą trzeba uiścić opłatę planistyczną? Pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)