- Kiedy można ubiegać się o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej
- Kto wydaje decyzje o odrolnieniu działki
- Czy wyłączenie gruntów z produkcji rolnej wiąże się z jakimiś opłatami?
Nasz Czytelnik zwrócił się z następującym pytaniem: "Z zagospodarowania przestrzennego wynika, że część moich gruntów rolnych może być wykorzystywana na inne cele. Uzyskałem w gminie informację, iż aby to robić, muszę najpierw wyłączyć te grunty z produkcji rolnej. Co to oznacza i gdzie muszę się udać, w celu wyłączenia tej ziemi z produkcji rolniczej"
Czym jest wyłączenie gruntów z produkcji i jakie grunty obejmuje?
Według ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych pod pojęciem wyłączenia gruntów z produkcji - rozumie się rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntów. Artykuł 11 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych stanowi, że wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. Podobnie jest z gruntami, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10 (np. pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej), oraz gruntami leśnymi, przeznaczonymi na cele nierolnicze i nieleśne.
Kto wydaje decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej?
Decyzję o wyłączeniu wydaje starosta. Wniosek o wyłączenie z produkcji użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego jest wiążący, a decyzja ma charakter deklaratoryjny, czyli nie wiąże się z nowymi obowiązkami. Natomiast w decyzji dotyczącej wyłączenia pozostałych gruntów określa się obowiązki związane z wyłączeniem (przede wszystkim opłaty).
Warto podkreślić, iż art. 12a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych określa, że obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:
- do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego
- do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
Fot. Pixabay