W jaki sposób można wyłączyć grunty z produkcji rolnej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób można wyłączyć grunty z produkcji rolnej?

05.01.2020

Posiadając grunty rolne można postarać się o odrolnienie działki, czyli wyłączenie jej z produkcji rolnej i wykorzystanie w innym celu, na przykład budowlanym. Gdzie trzeba się udać, aby uzyskać zgodę na zmianę przeznaczenia posiadanych gruntów? Czy wiąże się to z opłatami?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy można ubiegać się o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej
  • Kto wydaje decyzje o odrolnieniu działki
  • Czy wyłączenie gruntów z produkcji rolnej wiąże się z jakimiś opłatami?

Nasz Czytelnik zwrócił się z następującym pytaniem: "Z zagospodarowania przestrzennego wynika, że część moich gruntów rolnych może być wykorzystywana na inne cele. Uzyskałem w gminie informację, iż aby to robić, muszę najpierw wyłączyć te grunty z produkcji rolnej. Co to oznacza i gdzie muszę się udać, w celu wyłączenia tej ziemi z produkcji rolniczej"

Czym jest wyłączenie gruntów z produkcji i jakie grunty obejmuje?

Według ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych pod pojęciem wyłączenia gruntów z produkcji - rozumie się rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntów. Artykuł 11 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych stanowi, że wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. Podobnie jest z gruntami, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10 (np. pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej), oraz gruntami leśnymi, przeznaczonymi na cele nierolnicze i nieleśne.

Kto wydaje decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej?

Decyzję o wyłączeniu wydaje starosta. Wniosek o wyłączenie z produkcji użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego jest wiążący, a decyzja ma charakter deklaratoryjny, czyli nie wiąże się z nowymi obowiązkami. Natomiast w decyzji dotyczącej wyłączenia pozostałych gruntów określa się obowiązki związane z wyłączeniem (przede wszystkim opłaty).

r e k l a m a
Warto podkreślić, iż art. 12a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych określa, że obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:
  • do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego
  • do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń

Fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy darowane grunty rolne można od razu oddać w dzierżawę?

Czy można przekazać ziemię rolną członkowi rodziny np. dziecku, które nie jest rolnikiem? Jeśli tak, to czy osoba obdarowana ziemią musi prowadzić gospodarstwo czy może od razu sprzedać lub oddać w dzierżawę tę ziemię rolną? Czy można wydzierżawić tę ziemię po farmę fotowoltaiczną?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)