Czy budynki inwentarskie podlegają zwolnieniu z podatku od nieruchomości?
Jakie są zasady zwolnienia z podatku od nieruchomości budynków gospodarczych wykorzystywanych do hodowli zwierząt?
Jakie budynki gospodarcze zwolnione są z podatku od nieruchomości?
Kwestie te reguluje art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z tym przepisem od podatku od nieruchomości zwalnia się budynki gospodarcze lub ich części:
- służące działalności leśnej lub rybackiej,
- położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej,
- zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.
Zwolnienie przysługuje w przypadku, gdy budynki położne są na gruntach gospodarstw rolnych. Za taką jednostkę, według art. 2 ustawy o podatku rolnym, uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Grunty te powinny być własnością lub znajdować się w posiadaniu (np. w dzierżawie) osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki niemającej osobowości prawnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 września 2019 r. (sygn. akt: II FSK 3388/17) orzekł, iż zwolnienie od podatku od nieruchomości, przewidziane w przepisie art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, ma charakter przedmiotowy i dotyczy budynków gospodarczych lub ich części położonych na gruntach gospodarstw rolnych służących wyłącznie działalności rolniczej. Zwolnienie to nie dotyczy określonej kategorii podatników (rolników), lecz wiąże się z rodzajem działalności. Zdaniem NSA samo kryterium podmiotowe (posiadanie statusu rolnika) nie ma wiążącego prawnie znaczenia na gruncie tego uregulowania.
dr hab. Aneta Suchoń, prof UAM
fot. arch. red.
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy