Czy ARiMR ma obowiązek wezwać rolnika do uzupełnienia wniosku o dopłaty bezpośrednie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy ARiMR ma obowiązek wezwać rolnika do uzupełnienia wniosku o dopłaty bezpośrednie?

10.07.2020autor: Michał Czubak

Złożyłem wniosek do ARiMR o dopłaty bezpośrednie, w tym płatności związane do powierzchni upraw, ale załączona umowa kontraktacji nie była kompletna. Czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wezwie mnie do uzupełnienia załącznika do wniosku?

Z artykułu dowiesz się

  • czy Agencja ma obowiązek wezwać do uzupełnienia wniosku?
  • czy Agencja wezwie do uzupełnienia wniosku?

Czy Agencja wezwie do uzupełnienia wniosku?

W przypadku gdy wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich lub płatności niezwiązanej do tytoniu nie czyni zadość wymaganiom innym niż wskazane w art. 64 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, kierownik biura powiatowego ARiMR, niezwłocznie po otrzymaniu tego wniosku, informuje rolnika o stwierdzonych brakach. Rolnik powinien być także powiadomiony o skutkach ich nieusunięcia we wskazanym terminie. W przypadku nieuzupełnienia braków wniosek o przyznanie płatności jest rozpatrywany w zakresie, w jakim został prawidłowo wypełniony, oraz na podstawie dołączonych do niego prawidłowych dokumentów. Tak wskazuje art. 23 ustawy z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
r e k l a m a

Czy Agencja ma obowiązek wezwać do uzupełnienia wniosku?

Takie stanowisko potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Kielcach w wyroku z dnia 29 sierpnia 2019 r. (sygn. akt: I SA/Ke 241/19), orzekając, że w sytuacji gdy złożony w terminie wniosek o płatności bezpośrednie dotknięty był brakiem formalnym w postaci braku wszystkich stron dołączonego do niego załącznika – umowy kontraktacji, organ był zobowiązany zastosować art. 23 ust. 1 ustawy z 5 lutego 2015 r. o płatnościach.
Sąd stwierdził, że ARiMR zobowiązana jest do formalnego sprawdzenia wniosku i niezwłocznego poinformowania rolnika o stwierdzonych brakach oraz o skutkach ich nieusunięcia w stosownym terminie.

Uchybienie art. 23 ust. 1 ustawy o płatnościach, zdaniem sądu, ma istotny wpływ na wynik sprawy, albowiem uniemożliwia wnioskodawcy uzupełnienie stwierdzonych braków w terminie pozwalającym na pełne merytoryczne rozpoznanie wniosku.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy mając rentę z KRUS można ubiegać się o dopłaty z ARiMIR?

Ojciec otrzymał z KRUS rentę na stałe z tytułu niezdolności do pracy. Posiada grunty rolne oraz bydło. Czy może ubiegać się o dopłaty z ARiMR do bydła, ziemi oraz dofinansowania kosztów odbioru padłych zwierząt?

czytaj więcej

Najlepsi rolnicy w ministerstwie rolnictwa

– Jesteście przykładem, że potrafimy wytwarzać najwyższej jakości żywność i jednocześnie dbać o najbliższe otoczenie. Jesteście liderami, a to zobowiązuje do tego, aby wspierać innych. Dziękuję wam za zaangażowanie – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, podczas spotkania z przedstawicielami stowarzyszenia „Polski Klub Rolnik Farmer Roku".

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)