Co wlicza się do okresów ubezpieczenia w emeryturach rolniczych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co wlicza się do okresów ubezpieczenia w emeryturach rolniczych?

07.12.2022autor: dr Aneta Suchoń

W lutym osiągnę wiek emerytalny i chciałbym wystąpić o emeryturę rolniczą. Jakie muszą być spełnione przesłanki oraz jaki okres wlicza się do okresów ubezpieczenia? Czy mogę doliczyć okres pracy u rodziców?

Kiedy rolnikowi przysługuje emerytura rolnicza?

Według art. 19 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (u.s.r.), emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • osiągnął wiek emerytalny, tj. dla kobiety 60 lat, a mężczyzny 65 lat;

  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat.

Według art. 20 wymienionej ustawy do okresów ubezpieczenia wymaganych zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 zalicza się okresy:

  • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990;

  • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia przed dniem 1 stycznia 1983 r.

r e k l a m a

Co z pracą w gospodarstwie po ukończeniu 16. roku życia?

Sąd Najwyższy w wyroku z 9 czerwca 2021 r. (sygn. akt: II USKP 61/21) orzekł, że art. 20 ust. 1 pkt 2 u.s.r. pozwala zaliczyć do stażu ubezpieczeniowego przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia bez sformułowania jakichkolwiek dodatkowych warunków. Artykuł 20 ust. 1 pkt 2 tej ustawy jest samodzielną normą prawną, a więc nie ma znaczenia, czy ubiegający się o świadczenie posiadał wówczas status domownika, niezależnie od zmian, którym ten status podlegał w kolejnych rolniczych ustawach ubezpieczeniowych.

Natomiast Sąd Najwyższy w wyroku z 9 marca 2022 r. (sygn. akt: III USKP 152/21) doszedł do wnios­ku, że uwzględnienie okresów pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia jest możliwe wówczas, gdy była ona rzeczywiście wykonywana oraz miała stały charakter i była niezbędna dla funkcjonowania gospodarstwa. Co oznacza, że nie musi być, jak w przypadku pracy, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wykonywana w wymiarze co najmniej połowy etatu. Odrębnie należy z kolei traktować okres odbywania zasadniczej służby wojskowej. Zaliczenie tego okresu nie jest w ogóle możliwe w przypadku osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. (art. 20 ust. 3 u.s.r.), a w odniesieniu do osób starszych, jeżeli został zaliczony do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów (art. 20 ust. 2 u.s.r.).

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Fot. D. Kolasińska

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady KRUS

Emerytura rolnicza może być niższa niż renta. Kiedy?

Nasz Czytelnik zapytał, czy po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego KRUS wypłaci mu emeryturę rolniczą w pełnej wysokości? Rolnik jest w wyjątkowej sytuacji. Na pytanie odpowiada nasza ekspertka KRUS.

czytaj więcej

„Piętnasta” emerytura jednak pod dużym znakiem zapytania

Wg „Gazety Wyborczej” Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości miał wyrazić zgodę na wypłacenie Polakom 15. emerytury. Jednorazowo, przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Doniesienia „GW” zdementował jednak sekretarz generalny partii, Krzysztof Sobolewski. 

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)