Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

12.04.2023autor: dr Aneta Suchoń

Od publikacji artykułu minęło już trochę czasu, upewnij się, czy nie zmienił się stan prawny

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

Z artykułu dowiesz się

  • Jaki jest rozmiar pasa drogowego?
  • Czego nie wolno robić w pasie drogowym?

Jaki jest rozmiar pasa drogowego?

Problematyka pasów drogowych została uregulowana w ustawie o drogach publicznych. Jej artykuł 34a wskazuje, że rozmiar pasa drogowego wynika z rozmiaru terenu niezbędnego do usytuowania drogi uwzględniającego konieczność zapewnienia widoczności lub stanowiącego rezerwę w celu zmiany jej parametrów użytkowych lub technicznych.

r e k l a m a

Czego nie wolno robić w pasie drogowym?

Z kolei według art. 35 zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. W szczególności zabrania się m.in.:

  • lokalizacji lub umieszczania urządzeń obcych, przedmiotów i materiałów niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego;
  • włóczenia po drogach oraz porzucania na nich przedmiotów lub używania pojazdów niszczących nawierzchnię drogi;
  • samowolnego ustawiania, zmieniania i uszkadzania znaków drogowych i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających;
  • niszczenia rowów, skarp, nasypów i wykopów oraz samowolnego rozkopywania drogi;
  • zaorywania lub zwężania w inny sposób pasa drogowego;
  • odprowadzania wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych, gospodarskich lub zakładowych do rowów przydrożnych lub na jezdnię drogi;
  • wypasania zwierząt gospodarskich;
  • usuwania, niszczenia i uszkadzania zadrzewień przydrożnych;
  • rozniecania ognisk w pobliżu drogowych obiektów inżynierskich i przepraw promowych oraz przejeżdżania przez nie z otwartym ogniem.

Kto zarządza pasem drogowym?

Pasem drogowym zarządza zarządca dróg. Być może pas drogowy jest tak zlokalizowany, że drzewa (ich gałęzie) będą przeszkadzały w uprawie gruntu rolnego. Należy tę kwestię wyjaśnić u zarządcy i porozmawiać z rolnikami.

Według art. 144 Kodeksu cywilnego, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W UE niemal 40 proc. rolników porzuciło gospodarstwa

W ciągu ostatnich lat w państwach członkowskich Unii Europejskiej ubyło kilka milionów gospodarstw rolnych. Takie dane przedstawił Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Jakie gospodarstwa upadają najczęściej?

czytaj więcej

Rolnicy zablokują drogę krajową na Lubelszczyźnie. „Sytuacja jest ciężka”

– Niekontrolowany napływ pszenicy, kukurydzy czy rzepaku z Ukrainy stawia w ciężkiej sytuacji polskich rolników – mówi Piotr Pokrywka, rolnik spod Hrubieszowa. Z tego powodu rolnicy zablokują ciągnikami jedną z dróg krajowych na Lubelszczyźnie. Jak będzie przebiegać protest rolników? Jakie jeszcze postulaty mają rolnicy?

czytaj więcej

Rolnicy walczą o dopłaty do drogich nawozów. "Do dyspozycji jest 1,3 mld zł"

- Rynek nawozów na razie jest stabilny, ale trudno przewidzieć, jakie ceny będą za 3-4 miesiące - mówił w Sejmie Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty. Natomiast rolnicy i dystrybutorzy dopominali się dopłat do nawozów kupionych przed obniżkami. Czy na ten cel zostanie przeznaczone 1,3 mld zł, które zostały z ubiegłorocznego programu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)