Rolnicy zablokują drogę krajową na Lubelszczyźnie. „Sytuacja jest ciężka”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy zablokują drogę krajową na Lubelszczyźnie. „Sytuacja jest ciężka”

06.03.2023autor: Krzysztof Janisławski

– Niekontrolowany napływ pszenicy, kukurydzy czy rzepaku z Ukrainy stawia w ciężkiej sytuacji polskich rolników – mówi Piotr Pokrywka, rolnik spod Hrubieszowa. Z tego powodu rolnicy zablokują ciągnikami jedną z dróg krajowych na Lubelszczyźnie. Jak będzie przebiegać protest rolników? Jakie jeszcze postulaty mają rolnicy?

We wtorek 7 marca 2023 roku rolnicy zablokują DK17 w Piaskach w pow. świdnickim. Protest ma się rozpocząć o godz. 11 i trwać do godz. 18 w środę. Powód ten sam co w przypadku wcześniejszych akcji: Polityka rządu wobec napływu żywności z Ukrainy.
r e k l a m a

Protest rolników w Piaskach koło Lublina. Początek we wtorek o godz. 11

Wcześniejsze protesty w województwach wschodniej Polski organizowała AGROunia a także Zamojskie Towarzystwo Rolnicze oraz Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”. Najnowszy protest nie jest organizowany przez żadną z tych organizacji. Został zgłoszony przez Piotra Pokrywkę, rolnika spod Hrubieszowa.

Akcja ma polegać na przejeździe ciągników i innych pojazdów przez Piaski a następnie zablokowaniu przez nie jednego pasa "krajówki". Pojazdy ustawią się na odcinku drogi koło ronda przy wyjeździe z Piask w kierunku Krasnegostawu. To oznacza, że ruch będzie odbywał się wahadłowo.

Do Piask mają przyjechać rolnicy z okolicznych powiatów skrzyknięci przez organizatorów.

Na placu w pobliżu ronda znajdzie się scena, z której będą wypowiadać się rolnicy – mówi Piotr Pokrywka. – Planujemy też wystąpienie burmistrza Piask, czyli gospodarza tego miejsca – dodaje rolnik.

Rolnicy przeciw niekontrolowanemu napływowi ziarna z Ukrainy

Piotr Pokrywka mówi, że postulaty protestujących rolników dotyczą m.in. niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy.

– Napływ pszenicy, kukurydzy, rzepaku stawia w ciężkiej sytuacji polskich rolników – stwierdza. – Rząd o nich nie dba. Druga sprawa to fatalna jakość tego zboża wjeżdżającego z Ukrainy – kontynuuje rolnik.

Jednak nie wszystkie postulaty dotyczą sytuacji związanej z Ukrainą:

– Nie zgadzamy się na wymogi Zielonego Ładu, zgodnie z którymi część gruntów ornych ma być wyłączona z produkcji. Postulatów jest więcej, będziemy mówić o nich w Piaskach - dodaje Piotr Pokrywka.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski/ilustracyjne

autor Krzysztof Janisławski

Krzysztof Janisławski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Lublina

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Rolnik niemal nic nie może zmienić w swoim gospodarstwie, bo sąsiaduje z zabytkiem

Nic mi nie wolno. Nie było zgody na skup mleka, nie mogę uruchomić farmy fotowoltaicznej ani ściąć drzewa, które sam posadziłem – skarży się Franciszek Flis, emerytowany rolnik z Gałęzowa koło Lublina. Czy jest jakiś sposób, aby zmienić tę sytuację?

czytaj więcej

Protest rolników: 3000 ciągników zablokowało Brukselę. "Chcą śmierci ostatniego rolnika"

Ponad 3000 ciągników zablokowało dziś Brukselę. Belgijscy rolnicy obawiają się, że polityka rolna flamandzkiego rządu doprowadzi do upadku ich gospodarstw. - Rząd chce śmierci ostatniego rolnika - mówi młody producent mleka, który na manifestacje przyjechał z trumną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)