Z artykułu dowiesz się
- Jakie są ceny skupu świń w Polsce i w Niemczech?
- Jakie były spadki?
- Czy wysokie ceny świń utrzymają się w 2020 roku czy będą spadać?
Z artykułu dowiesz się
Rynek nasycił się wieprzowiną, stąd wskutek chwilowego zastoju Niemcy (czołowy unijny producent wieprzowiny) obniżyły cenę skupu. Na niemieckiej dużej giełdzie ustalono ją w tygodniu od 9 do 15 stycznia 2000 roku na poziomie 1,86 euro/kg, czyli o 9 eurocentów mniej niż przed Świętami Bożego Narodzenia.
W Polsce ceny skupu również spadły, obniżki sięgają 30–60 gr/kg.
Dla przykłady zestawienie cen skupu żywca wieprzowego z wybranych punktów z 20 grudnia 2019 roku i z 10 stycznia 2020 roku:
W handlu mięsem wyraźnie spadł popyt i sprzedaż. Impulsy spowolniające handel pochodzą nie tylko z przetwórstwa mięsnego, ale także od importerów, głównie z Chin.
Ubiegły rok był dobry dla producentów świń w Niemczech oraz w Polsce (jeśli gospodarstwo nie dotknęły restrykcje związane z ASF). Niemieccy analitycy prognozują, iż wysokie ceny utrzymają się jeszcze w tym roku.
Handel zagraniczny jest w dużej mierze determinowany popytem importowym ze strony Chin. Na razie jednak nie zanosi się na to, by ograniczyły one zakupy.
Sytuację może zmienić jedynie wystąpienie ASF w Niemczech. Wybuch ASF w tym kraju może mieć fatalne skutki, nawet jeśli importerzy uznają regionalizację.
Popyt na wieprzowinę w Niemczech spada bowiem od lat. Trend ten będzie się raczej utrzymywał. Upadają mniejsze zakłady, z produkcji wycofują się też mniejsze fermy. Niemcy obawiają się, że zakaz kastracji prosiąt bez znieczulenia od 2021 r. będzie wyzwaniem dla znacznej większości gospodarstw hodowlanych.
Niemcy, podobnie jak Polacy, kupują prosięta głównie z Danii. Duńczycy jednak ograniczają produkcję prosiąt, głównie ze względu na rosnące wymagania związane z ochroną środowiska. Stada hodowlane redukują także Holendrzy.
dr Magdalena Szymańska
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy