Ceny tuczników spadają. Czy to zmiana trendu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników spadają. Czy to zmiana trendu?

13.01.2020autor: Magdalena Szymańska

W Niemczech ceny skupu tuczników spadły o 9 eurocentów. W Polsce skupy płacą nawet o 60 groszy mniej za świnie. Czy to oznacza początek stałych obniżek cen skupu świń? 

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są ceny skupu świń w Polsce i w Niemczech? 
  • Jakie były spadki? 
  • Czy wysokie ceny świń utrzymają się w 2020 roku czy będą spadać? 

Ceny skupu świń w Polsce spadły nawet o 60 groszy

Rynek nasycił się wieprzowiną, stąd wskutek chwilowego zastoju Niemcy (czołowy unijny producent wieprzowiny) obniżyły cenę skupu. Na niemieckiej dużej giełdzie ustalono ją w tygodniu od 9 do 15 stycznia 2000 roku na poziomie 1,86 euro/kg, czyli o 9 eurocentów mniej niż przed Świętami Bożego Narodzenia. 

W Polsce ceny skupu również spadły, obniżki sięgają 30–60 gr/kg. 

Dla przykłady zestawienie cen skupu żywca wieprzowego z wybranych punktów z 20 grudnia 2019 roku i z 10 stycznia 2020 roku: 

  • Kwiecińscy (Żnin, woj. kujawsko-pomorskie) – z 5,35 zł/kg na 5,05 zł/kg – obniżka o 30 groszy; 
  • Złotex (Złoczew, woj. łódzkie) – z 5,80 zł/kg na 5,30 zł/kg – obniżka o 50 groszy;
  • Mróz (woj. wielkopolskie) WBC klasa E – z 7,70 zł/kg na 7,10 zł/kg – obniżka o 60 groszy. 

W handlu mięsem wyraźnie spadł popyt i sprzedaż. Impulsy spowolniające handel pochodzą nie tylko z przetwórstwa mięsnego, ale także od importerów, głównie z Chin. 

 

r e k l a m a

Analitycy uważają, że wysokie ceny świń mają się utrzymać w 2020 roku

Ubiegły rok był dobry dla producentów świń w Niemczech oraz w Polsce (jeśli gospodarstwo nie dotknęły restrykcje związane z ASF). Niemieccy analitycy prognozują, iż wysokie ceny utrzymają się jeszcze w tym roku.
Handel zagraniczny jest w dużej mierze determinowany popytem importowym ze strony Chin. Na razie jednak nie zanosi się na to, by ograniczyły one zakupy. 

 

Ceny skupu tuczników mogą się załamać jeśli ASF pojawi się w Niemczech

Sytuację może zmienić jedynie wystąpienie ASF w Niemczech. Wybuch ASF w tym kraju może mieć fatalne skutki, nawet jeśli importerzy uznają regionalizację. 

Popyt na wieprzowinę w Niemczech spada bowiem od lat. Trend ten będzie się raczej utrzymywał. Upadają mniejsze zakłady, z produkcji wycofują się też mniejsze fermy. Niemcy obawiają się, że zakaz kastracji prosiąt bez znieczulenia od 2021 r. będzie wyzwaniem dla znacznej większości gospodarstw hodowlanych. 

 

Duńczycy i Holendrzy już ograniczają produkcję trzody chlewnej

Niemcy, podobnie jak Polacy, kupują prosięta głównie z Danii. Duńczycy jednak ograniczają produkcję prosiąt, głównie ze względu na rosnące wymagania związane z ochroną środowiska. Stada hodowlane redukują także Holendrzy.    

 

dr Magdalena Szymańska 
fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy ceny zbóż w 2020 wzrosną na rynkach światowych?

Podczas Agro Akademii eksperci próbowali przewidzieć czy ceny zbóż na globalnych rynkach wzrosną i czy będzie to miało przełożenie na ceny uzyskiwane przez polskich rolników. Jakie czynniki mogą wpływać na ceny produktów rolnych w najbliższym czasie? 

czytaj więcej

O ile wzrosły ceny rolnicze, a o ile koszty ponoszone przez rolników?

Ubiegły rok zakończył się wysokimi cenami skupu żywca wieprzowego, lekkim odbiciem cen skupu bydła i pszenicy. Stosunkowo dobrze płacono za rzepak. Zdrożały jednak środki produkcji oraz pasze. Jeślibyśmy na ceny w rolnictwie spojrzeli z perspektywy ostatnich 20 lat, to w oczy rzuca się głównie wzrost cen środków produkcji, w tym również ziemi rolnej przy nieproporcjonalnie niskim wzroście cen surowców rolnych. To pokazuje, iż polskie rolnictwo nie mogłoby już funkcjonować bez dotacji.

czytaj więcej

Jakie będą plony buraków cukrowych i ceny cukru w Polsce?

Kampania cukrownicza 2019/2020 rozpoczęła się we wrześniu i przebiega w korzystnych warunkach pogodowych, podaje IERiGŻ. Buraki cukrowe zostaną zebrane z areału ok. 240 tys. ha, tj. nieznacznie większego niż przed rokiem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)