Jakie będą plony buraków cukrowych i ceny cukru w Polsce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą plony buraków cukrowych i ceny cukru w Polsce?

04.01.2020autor: Magdalena Szymańska

Kampania cukrownicza 2019/2020 rozpoczęła się we wrześniu i przebiega w korzystnych warunkach pogodowych, podaje IERiGŻ. Buraki cukrowe zostaną zebrane z areału ok. 240 tys. ha, tj. nieznacznie większego niż przed rokiem.

Z artykułu dowiesz się

  • Ile ton cukru zostanie wyprodukowanych w sezonie 2019/2020
  • Jakie są obecne ceny cukru w stosunku do ubiegłego roku

Produkcja cukru będzie niższa, ale większa niż krajowe zużycie

Warunki pogodowe w okresie wiosenno-letnim były niekorzystne i negatywnie wpłynęły na plony korzeni, które wyniosą ok. 57 t/ha, a technologiczny plon cukru ok. 9,0 t/ha. Technologiczny plon cukru będzie o 10% niższy niż przed rokiem.

Jak pisze Piotr Szajner, w okresie wrzesień-październik br. produkcja cukru wyniosła 857 tys. t i była o 1,7% większa niż przed rokiem. Mniejszy technologiczny plon cukru i krótsza kampania cukrownicza spowodują, że w sezonie 2019/2020 produkcja cukru wyniesie ok. 2 mln t i będzie o ok. 10% mniejsza niż przed rokiem. Tym samym produkcja będzie większa od krajowego zużycia (ok. 1850 tys. t) i nadwyżka podaży nad popytem będzie warunkowała duży eksport. Buraki cukrowe w bieżącej kampanii są przerabiane w 17 cukrowniach, gdyż jedna cukrownia została wyłączona z produkcji.

Ceny cukru nieznacznie spadły w stosunku do ubiegłego roku

Jak podaje IERiGŻ, powołując się na dane ERS USDA, w październiku br. średnia cena cukru białego wyniosła 340 dolarów/t, a cukru surowego 275 dolarów/t. Ceny te były odpowiednio o 6,0 i 11,6% wyższe niż przed miesiącem. Z kolei wg danych International Sugar Organisation w listopadzie br. ceny cukru białego wynosiły ok. 345 dolarów/t, a cukru surowego 275 dolarów/t. Oznacza to, że cukier biały i surowy był nieznacznie tańszy niż przed rokiem. Relatywnie niskie ceny są niekorzystne dla krajowych producentów cukru, gdyż eksport ma duży udział (ok 25%) w przychodach ze sprzedaży. 

dr Magdalena Szymańska
Zdjęcie: Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy uprawa buraków w systemie bezpłużnym ma sens?

Stabilny plon i znaczne ograniczenie liczby przejazdów, a w efekcie oszczędności na paliwie oraz mniejsze ugniatanie gleby – to tylko niektóre z plusów uprawy buraków cukrowych w systemie bezpłużnym wskazywane przez Jacka Bernarda.

czytaj więcej

Krajowa Spółka Cukrowa przerobiła 5,8 ml buraków ze 100 tys. ha

Krajowa Spółka Cukrowa podsumowała wstępnie zakończoną kampanię buraczaną 2019/2020. KSC wyprodukowała ponad 860 tys. ton cukru przerabiając niemal 6 mln ton buraków cukrowych. Jaki był średnio plon buraków w 2019 roku i w którym regionie był największy?

czytaj więcej

Ceny tuczników spadają. Czy to zmiana trendu?

W Niemczech ceny skupu tuczników spadły o 9 eurocentów. W Polsce skupy płacą nawet o 60 groszy mniej za świnie. Czy to oznacza początek stałych obniżek cen skupu świń? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)