Produkcja cukru będzie niższa, ale większa niż krajowe zużycie
Warunki pogodowe w okresie wiosenno-letnim były niekorzystne i negatywnie wpłynęły na plony korzeni, które wyniosą ok. 57 t/ha, a technologiczny plon cukru ok. 9,0 t/ha. Technologiczny plon cukru będzie o 10% niższy niż przed rokiem.
Jak pisze Piotr Szajner, w okresie wrzesień-październik br. produkcja cukru wyniosła 857 tys. t i była o 1,7% większa niż przed rokiem. Mniejszy technologiczny plon cukru i krótsza kampania cukrownicza spowodują, że w sezonie 2019/2020 produkcja cukru wyniesie ok. 2 mln t i będzie o ok. 10% mniejsza niż przed rokiem. Tym samym produkcja będzie większa od krajowego zużycia (ok. 1850 tys. t) i nadwyżka podaży nad popytem będzie warunkowała duży eksport. Buraki cukrowe w bieżącej kampanii są przerabiane w 17 cukrowniach, gdyż jedna cukrownia została wyłączona z produkcji.
Ceny cukru nieznacznie spadły w stosunku do ubiegłego roku
Jak podaje IERiGŻ, powołując się na dane ERS USDA, w październiku br. średnia cena cukru białego wyniosła 340 dolarów/t, a cukru surowego 275 dolarów/t. Ceny te były odpowiednio o 6,0 i 11,6% wyższe niż przed miesiącem. Z kolei wg danych International Sugar Organisation w listopadzie br. ceny cukru białego wynosiły ok. 345 dolarów/t, a cukru surowego 275 dolarów/t. Oznacza to, że cukier biały i surowy był nieznacznie tańszy niż przed rokiem. Relatywnie niskie ceny są niekorzystne dla krajowych producentów cukru, gdyż eksport ma duży udział (ok 25%) w przychodach ze sprzedaży.
dr Magdalena Szymańska
Zdjęcie: Pixabay