Ceny materiału siewnego są bardzo wysokie. Rolnicy potrzebują wyższych dopłat
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny materiału siewnego są bardzo wysokie. Rolnicy potrzebują wyższych dopłat

30.03.2023autor: Natalia Marciniak-Musiał

Czy rolnicy mogą spodziewać się wyższych dopłat do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego? O to wnioskuje Krajowa Rada Izb Rolniczych do resortu rolnictwa. Chodzi o rozszerzenie listy gatunków roślin rolniczych objętych taką dopłatą.

Konieczna zmiana rozporządzenia dotyczącego materiału siewnego

Dnia 28 marca 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych, która w imieniu samorządu rolniczego, prosi o objęcie dopłatą do kwalifikowanego materiału siewnego kolejnych gatunków roślin rolniczych. Jednak w tym celu konieczna jest zmiana rozporządzenia Rady Ministrów. W tym przypadku konieczna jest aktualizacja wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego w kategoriach: elitarny lub kwalifikowany, przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

r e k l a m a

Dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego obejmują wiele gatunków roślin, ale wciąż za mało

Mimo, że obecnie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany obejmują materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany wielu gatunków zbóż, roślin strączkowych i ziemniaków, to w Polsce rolnicy uprawiają nowe gatunki roślin uprawnych. Takie postępowanie zwiększa różnorodność biologiczną obszarów rolniczych.

Nic więc dziwnego, że rolnicy coraz częściej postulują, aby dopłaty obejmowały jak największą liczbę gatunków, w tym między innymi: słonecznik, facelię, rzodkiew oleistą, grykę, a także nasion rzepaku i kukurydzy.

Rolnicy coraz częściej wybierają dobry materiał siewny

To co najbardziej cieszy i cieszyć powinno, to fakt, że wśród rolników rośnie świadomość, że kwalifikowany materiał siewny jest podstawą zdrowia roślin i szansą na uzyskanie dobrego plonu. Na drugim biegunie jest także presja z jaką mierzą się rolnicy. Dotyczy ona ograniczania środków ochrony roślin.

Dlatego ułatwienie dostępu do wysokiej jakości materiału siewnego to realna szansa i korzyść w postaci zmniejszenia zużycia środków ochrony roślin przy zachowaniu wysokich plonów.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie KRIR

fot. pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ruszają ubezpieczenia upraw rolniczych z dopłatą. Jakie są maksymalne sumy ubezpieczenia?

Podobnie jak w poprzednich latach, dopłata budżetu państwa do ubezpieczenia upraw wyniesie maksymalnie 65% składki. W tym roku na dopłaty zarezerwowano ponad 1,1 mld zł, tj. o około 400 tys. zł mniej niż w 2022 r.

czytaj więcej

Nie czekaj z wysiewem bobowatych. To pewniejszy plon

Z siewem bobowatych i zbóż jarych nie ma co czekać. Temperatura w czasie ich siewu nie ma większego znaczenia. Jak tylko możliwy jest wjazd w pole, glebę z rozsianymi nawozami warto doprawić jak najszybciej, najlepiej do głębokości siewu i siać, bo zwłoka naraża wschody na zdarzające się wiosną okresy posuchy.

czytaj więcej

3 zasady wyboru dobrego materiału siewnego na wiosnę

Zbliża się czas podejmowania decyzji o wysiewie zbóż wiosną. Zanim jednak rolnik zdecyduje, kiedy siać, musi zdecydować się jakie gatunki zbóż będzie uprawiał. Jedną z ważniejszych czynników jest wybór materiału siewnego. Jednak najczęściej w tym momencie rolników dopada największa rozterka - postawić na jakość czy sugerować się cena. Nie jest to łatwa decyzja. Zwłaszcza w obecnych czasach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)