Będą nowe regulacje o dopłatach bezpośrednich i ekoschematach. Co się zmieni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będą nowe regulacje o dopłatach bezpośrednich i ekoschematach. Co się zmieni?

27.06.2022autor: Magdalena Szymańska

Resort rolnictwa chce połączyć ekoschematy i wprowadzić punktację. Punkty byłyby przyznawane do każdego hektara, na którym realizowana byłaby dana praktyka, i odpowiadałyby wysokości proponowanej stawki za daną praktykę.

Połączenie ekoschematów

Dotychczas zaproponowane ekoschematy, takie jak: „Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt”, „Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe”, „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariantu podstawowego i wariantu z wapnowaniem”, „Zróżnicowana struktura upraw”, „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji”, „Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo” oraz „Uproszczone systemy uprawy”, miałyby funkcjonować jako ekoschemat „Rolnictwo węg­lowe”. Ekoschemat ten miałby być poszerzony ponadto o zobowiązanie polegające na wymieszaniu słomy z glebą. Punkty byłyby przyznawane do każdego hektara, na którym realizowana byłaby dana praktyka, i odpowiadałyby wysokości proponowanej stawki za daną praktykę.

r e k l a m a

Punktowane świnie i bydło

W przypadku ekoschematu „Dobro­stan zwierząt” system punktowy ma objąć bydło i świnie. Punktacja byłaby zróżnicowana zarówno pomiędzy gatunkami zwierząt, jak i w obrębie gatunku. Podobnie jak jest to obecnie w działaniu „Dobrostan zwierząt” realizowanym z II filaru WPR, zaproponowano, aby warunkiem przystąpienia do realizacji odpowiadającego mu ekoschematu było zapewnienie zwierzętom zwiększonej o co najmniej 20% powierzchni bytowej w budynkach. Warunek ten nie dotyczyłby jedynie wypasu krów mlecznych. Ponadto rolnik będzie mógł z listy praktyk dedykowanych danej grupie zwierząt wybrać te, które chce realizować.

Pozostałe ekoschematy bez zmian

Pozostałe ekoschematy, tj. „Obszary z roślinami miododajnymi”, „Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin”, „Biologiczna ochrona upraw”, „Retencjonowanie wody na TUZ”, „Rolnictwo ekologiczne”, nie byłyby objęte systemem punktowym i funkcjonowałyby w dotychczas zaproponowanej formie.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dla kogo i kiedy ruszy program rekompensat za węgiel?

Sejm przyjął ustawę gwarantującą gospodarstwom domowym niższe ceny węgla. Tylko w tym roku na ten cel rząd chce wydać 3 mld zł. Komu przysługuje węgiel? Ile kotłów na węgiel jest zarejestrowanych w Polsce?

czytaj więcej

Duże spadki cen serów na Global Dairy Trade

Aukcja nowozelandzkiej giełdy mleczarskiej w dniu 21 czerwca zakończyła się spadkiem indeksu cen oraz mniejszym wolumenem sprzedaży. W porównaniu do wydarzenia sprzed dwóch tygodni, sprzedaż spadły o 3% do poziomu 20,76 tysiąca ton. Indeks cen operowanych produktów zmniejszył się o 1,3%.  

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)