Trzoda chlewna: w produkcji zostali już tylko profesjonaliści
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trzoda chlewna: w produkcji zostali już tylko profesjonaliści

28.03.2023autor: Anna Kurek

- Rolnicy indywidualni, utrzymujący 100–500 loch radzą sobie na rynku dużo lepiej niż ci, którzy są skazani wyłącznie na tucz - uważa Andrzej Komornicki i komentuje obecną sytuację w branży trzodowej. 

— Od naszego ostatniego spotkania w listopadzie zeszłego roku na targach w Hanowerze zmieniło się bardzo dużo. Dołek świński, który trwał zbyt długo, doprowadził do redukcji stad loch, a to ma bezpośredni wpływ na ilość mięsa, która jest na rynku europejskim. Obecnie sytuacja jest dużo lepsza niż jesienią, bo koszty produkcji świń zredukowały się, a cena mięsa poszła znacznie w górę. To jest odczuwalne dla całej branży. Widać światło w długim tunelu. Rolnicy deklarują chęć inwestycji. Myślenie producentów świń przez te kilka tygodni zmieniło się diametralnie — mówi w rozmowie z redakcją "top agrar Polska" Andrzej Komornicki, prezes firmy Hodowca. 

Zobacz także: Ceny tuczników rosną, czy to powrót do normalności?

r e k l a m a

Rolnicy myślą o produkcji w cyklu zamkniętym

Dodaje też, że firma odczuwa większe zainteresowanie rolników, produkujących w cyklach zamkniętych.

—  Mamy zapytania o wyposażenie do sektorów krycia, porodówek i odchowalni. Cieszę się, że właśnie ta grupa producentów się ożywiła, bo to są gospodarstwa najbardziej stabilne, co pokazał kryzys. Rolnicy indywidualni, utrzymujący 100–500 loch radzą sobie na rynku dużo lepiej niż ci, którzy są skazani wyłącznie na tucz. Oczywiście, produkcja w cyklu zamkniętym wymaga dużo więcej zaangażowania i wiedzy, ale to też powoduje, że rozmawiamy z dużo bardziej świadomymi rolnikami. Dzięki temu wykorzystują oni znacznie lepiej możliwości nowoczesnych urządzeń i systemów, które im oferujemy. Można powiedzieć, że w grze zostali profesjonaliści, którzy z jednej strony produkują na bardzo wysokim poziomie, a z drugiej liczą wyniki i pieniądze. Nasze rozwiązania muszą też uwzględniać to, że ludzi do pracy ze świniami jest coraz mniej. Nie jest to łatwa ani lekka profesja. Dlatego potrzebna jest daleko posunięta automatyka — przyznaje Komornicki. 

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Chlewnie

Nowoczesna hodowla świń bez antybiotyków i z wysokim dobrostanem: tak robią Finowie

Nowoczesna hodowla świń w otwartych klatkach, bez antybiotyków, bez GMO, z długimi ogonami i na większej powierzchni. Taki model produkcji wypracowali Finowie. Dziś mogą pochwalić się zdrową wieprzowiną i zrozumieniem wśród konsumentów.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Trzoda chlewna: brakuje wytycznych odnośnie do budowy chlewni zgodnie z dobrostanem świń

- Wracamy do pomysłów inwestycji w chlewnie sprzed pandemii i tu jest poniekąd źródło problemów, które mogą zaistnieć już w niedalekiej przyszłości. Dużo mówi się o nowych wymaganiach dobrostanu, ale nikt nie wie, co tak naprawdę nas czeka - uważa Krzysztof Skwarek.

czytaj więcej
Zarządzanie

Dobrostan zwierząt krytykowany nie tylko przez rolników. Mazurek i Stanowski komentują absurdalne przepisy

Do dzisiaj nie ma rozporządzenia dotyczącego Ekoschematu Dobrostan zwierząt, jest za to projekt, który w swojej konstrukcji jest tak dramatyczny, że stał się nawet tematem żartów w popularnym kanale informacyjnym MAZUREK I STANOWSKI, którzy zgodnie stwierdzili, że nawet osoba, która to pisała, tego nie rozumie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)