Trzoda chlewna: brakuje wytycznych odnośnie do budowy chlewni zgodnie z dobrostanem świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trzoda chlewna: brakuje wytycznych odnośnie do budowy chlewni zgodnie z dobrostanem świń

30.03.2023autor: Anna Kurek

- Wracamy do pomysłów inwestycji w chlewnie sprzed pandemii i tu jest poniekąd źródło problemów, które mogą zaistnieć już w niedalekiej przyszłości. Dużo mówi się o nowych wymaganiach dobrostanu, ale nikt nie wie, co tak naprawdę nas czeka - uważa Krzysztof Skwarek.

- Minął okres wielkiej smuty, kiedy telefon milczał. Czuć, na razie delikatny, powiew entuzjazmu w branży. Nie możemy mówić o boomie, bo rolnicy tyle czasu dokładali do produkcji świń, że trudno, żeby mieli odłożony kapitał na wielkie inwestycje. Tym niemniej obecnie na produkcji świń zaczęli zarabiać. Wraca chęć rozwoju i modernizacji. W dobie deficytu prosiąt na rynku cieszy, że są to głównie rolnicy, utrzymujący lochy, którzy już nawet mieli narysowane projekty i wszystko rozplanowane. Wracamy do pomysłów sprzed pandemii i tu jest poniekąd źródło problemów, które mogą zaistnieć już w niedalekiej przyszłości. Dużo mówi się w przestrzeni publicznej o nowych wymaganiach dobrostanu, nawet padają daty – 2027 r., ale nikt nie wie, co tak naprawdę nas czeka. Rolnicy planujący inwestycje kierują się zasadą, bo innej możliwości na razie nie mają, że nie będzie u nas bardziej restrykcyjnie niż w Niemczech - mówi w rozmowie z redakcją "top agrar Polska" Krzysztof Skwarek, Aco Funki. 

Braki wytycznych blokują inwestycje

Niemcy to jest na razie jedyny kraj, w którym wiadomo, że kojec porodowy ma mieć powierzchnię 6,5 m2.  Zdaniem Skwarka polscy rolnicy już o tym myślą, ale brak jasnych wytycznych przeszkadza im w podjęciu decyzji.


Czytaj także: 10 zasad przygotowania porodówki na wstawienie loch prośnych

- Najgorzej jest tam, gdzie już są projekty, przeprowadzony jest raport i gdzie niewiele można zmienić w układzie np. ścian. Sytuacja ta rozkłada projektowanie. Do przyjętych wcześniej założeń nie pasują nowe wymagania, np. na 3 kojce porodowe w rzędzie jest za dużo powierzchni, a na 4 za mało. Poza przepisami mamy problemy techniczne, nie na każdej powierzchni da się zrobić otwierany kojec porodowy. Żeby locha się obróciła, musimy uzyskać promień 1,80 m - dodaje ekspert. 

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Organizacja produkcji świń

Trzoda chlewna: w produkcji zostali już tylko profesjonaliści

- Rolnicy indywidualni, utrzymujący 100–500 loch radzą sobie na rynku dużo lepiej niż ci, którzy są skazani wyłącznie na tucz - uważa Andrzej Komornicki i komentuje obecną sytuację w branży trzodowej. 

czytaj więcej
Zarządzanie

Dobrostan zwierząt krytykowany nie tylko przez rolników. Mazurek i Stanowski komentują absurdalne przepisy

Do dzisiaj nie ma rozporządzenia dotyczącego Ekoschematu Dobrostan zwierząt, jest za to projekt, który w swojej konstrukcji jest tak dramatyczny, że stał się nawet tematem żartów w popularnym kanale informacyjnym MAZUREK I STANOWSKI, którzy zgodnie stwierdzili, że nawet osoba, która to pisała, tego nie rozumie.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Ile dokładnie zarabiam na produkcji świń? Pokazujemy, jak to policzyć

Czy chcemy mówić: wolę nie wiedzieć, nie liczę kosztów, czy jednak chcemy wiedzieć, ile dokładnie zarabiamy na produkcji świń? Mając do dyspozycji zestawienie kosztów, możemy bardzo wiele. Zobacz, jak rozliczyć produkcję!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)